Kripto Para

5 Analistten Büyük Altın Fiyatı Tahminleri: Bu Seviyeler!

Altın fiyatı, Çarşamba günü, yatırımcıların ABD merkez bankasının politika sıkılaştırmasının hızına ilişkin bir karar öncesinde büyük bahislerde bulunmaktan kaçınmasıyla sabit kalırken, Ukrayna’yı çevreleyen gerilimler külçeyi önceki seansın 10 haftanın en yüksek seviyesi yakınında tuttu. Analistlerin, Fed’in alacağı kararların piyasaya etkilerine ilişkin değerlendirmelerini ve altın tahminlerini Kriptokoin.com okuyucuları için derledik.

“Yatırımcılar, Fed’in ne kadar agresif olacağını anlamaya çalışıyor”

Rusya, ABD’nin bir tırmanış durumunda konuşlandırmaya hazır olmak üzere 8.500 askeri alarma geçirmesini büyük endişeyle izlediğini söylerken, İngiltere Avrupalı ​​müttefiklerini Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda yaptırımları uygulamaya hazır olmaya çağırdı.

RJO Vadeli İşlemleri kıdemli piyasa stratejisti Bob Haberkorn, altının yarın Fed açıklaması sonrasına kadar bekle ve izle senaryosunda ‘güvenli ticarete kaçış’ gibi davrandığını söylüyor. Stratejist, yatırımcıların Fed’in yılın geri kalanında ne kadar agresif olacağına ve enflasyonla mücadele için daha fazla artırım sinyali verip vermeyeceğine dair ipuçlarını beklediklerini de sözlerine ekliyor.

Fed’in Mart ayında faiz oranlarını artırmayı planladığını belirtmesi ve bunun ne kadar şahin olmaya niyetli olduğuna dair öngörüler sunması bekleniyor. Altın, enflasyona ve jeopolitik risklere karşı bir önlem olarak görülse de, faiz oranlarındaki artışlar, getirisi olmayan külçeyi elde tutmanın fırsat maliyetini artıracaktır. Altın ayrıca, iki haftanın zirvesine dokunan rakip güvenli liman dolara (DXY) girişlerin yarattığı baskıyı da atlatmış görünüyor.

Giovanni Staunovo: Altın fiyatı desteklenmeye devam edebilir

Fed’in bu hafta ABD’de faiz artırım döngüsünün başladığını duyurması muhtemel olmasına rağmen, altın iyi tutunmaya devam ediyor. UBS analisti Giovanni Staunovo, sarı metale verilen desteğin yüksek enflasyon ve artan piyasa oynaklığından geldiğini belirtiyor ve şu değerlendirmeyi yapıyor:

Fed daha şahin bir açıklamayla sürpriz yapmadıkça, altın fiyatı desteklenmeye devam edebilir. Tarihsel olarak altın, piyasa oynaklığı arttığında hisse senetlerinden daha iyi performans gösterir.

ABD Federal Rezerv’in politika kararı 19.00 GMT’de verilecek ve Fed fon vadeli işlemleri Mart toplantısı için çeyrek puanlık sıkılaştırma ve 2022 için üç puanlık sıkılaştırma ile tamamen fiyatlandı. DailyFX döviz stratejisti Ilya Spivak, şu açıklamayı yapıyor:

Altın fiyatı, Fed piyasaları yeni bir şeyle korkutmadıkça, anlatıyı ilerletmedikçe ve temel olarak nerede olduklarıyla ilgili kulağa hoş geliyorsa, bu yıl 3 ila 4 faiz artışı olduğu sürece desteklenecek.

Wang Tao’ya göre altın, 1.850 doları kırdığı için bu seviyelere yükselebilir

Üst düzey bir Uluslararası Para Fonu yetkilisi Salı günü yaptığı açıklamada, Fed’in beklenen faiz artırımlarının yükselen Asya’nın ekonomik toparlanmasını geciktirebileceğini ve politika yapıcılar üzerinde sermaye çıkışı riskine karşı önlem alma baskısını sürdürebileceğini söyledi.

Bu arada ABD Başkanı Joe Biden, Batılı liderlerin askeri hazırlıkları hızlandırması ve Avrupa’yı potansiyel bir enerji arz şokundan koruma planları yapması nedeniyle Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi halinde Başkan Vladimir Putin’e kişisel yaptırımları değerlendireceğini belirtti.

Dünyanın en büyük altın destekli borsa yatırım fonu olan SPDR Gold Trust, hisselerinin Salı günü yaklaşık %0,5 artarak 1.013.10 tona yükseldiğini açıkladı. Reuters’in teknik analisti Wang Tao’ya göre, spot altın 1.850 dolardaki direnci kırdığı için 1.860 dolar ile 1.872 dolar aralığına yükselebilir.

“Altın  fiyatı 1.800 dolarlık alan tarafından desteklenmeye devam ediyor”

CME Group’un altın vadeli işlem piyasaları için flaş verileri, açık pozisyonun Salı günü üst üste ikinci seansta bu sefer yaklaşık 15,6 bin kontrat yükseldiğini kaydetti. Bunun yerine hacim düşüş trendine devam etti ve 71 binden fazla sözleşme ile daraldı.

Piyasa analisti Pablo Piovano’ya göre, Salı günü altında toparlanmanın devam etmesi, çok yakın vadede daha fazla kazanımı destekleyen artan açık faizin ortasındaydı. Bununla birlikte analist, azalan hacmin bu harekete karşı uyarıda bulunabileceğini ve bunun da 200 günlük SMA’nın da çakıştığı kilit 1.800 dolarlık bölge tarafından desteklenmeye devam ettiğini belirtiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.