Kripto Para

5 Analistten Bomba Altın Tahminleri: Önümüzdeki 6 Ayda…

Altın fiyatları Çarşamba günü tırmanarak iki ayın en yüksek seviyesine yerleşti ve değerli metal dört seansta ilk kez pozitif bölgede tamamlandı. Analistlerin piyasa değerlendirmelerini ve altın fiyatı için tahminlerini Kriptokoin.com okuyucuları için derledik.

“Bu gelişmeler, altın fiyatını 2.000 dolar veya üstüne turbo şarj edebilir”

Külçe için mütevazı artış, ABD dolarının zayıflaması, Hazine faizlerinin keskin bir yükselişin ardından düşmesi ve değerli metale yatırım ilgisinin artmasına yardımcı olmasıyla geliyor. Altavest’in yönetici ortağı Michael Armbruster verdiği bir demeçte, şunları söylüyor:

ABD ekonomisi yavaşlamaya başlarken, önümüzdeki altı ay boyunca altında bundan daha fazla boğa trendi olamazdı. Hazine faizlerinin yükselme eğiliminde olduğu göz önüne alındığında, altının fiyat hareketi özellikle yükseliş gösteriyor. Hazine faizlerinin yakında zirve yapacağını düşünüyoruz ve eğer haklıysak, bu altın fiyatlarını 2.000 dolar veya daha fazlasına turbo şarj edebilir.

Marketwatch stratejistleri, hisse senedi piyasalarındaki düşüşün ve altının genellikle fiyatlandırıldığını ve dolardaki zayıflığın, altının düşüşünün bir kısmının hafifletilmesine yardımcı olduğunu söylüyor.

Naeem Aslam: Yükselen faizler altının cazibesini azaltıyor

AvaTrade baş piyasa analisti Naeem Aslam günlük notunda, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Hisse senedi piyasalarındaki yüksek oynaklık ve düşüş, değerli metalin kayıplarını bir dereceye kadar kapatmasına yardımcı oldu.

ABD Merkez Bankası’nın bir dizi faiz artırımı beklentisi, altın üzerinde en büyük olumsuz etkiyi yarattı, çünkü daha yüksek faizler, getirisi olmayan altının cazibesini köreltiyor. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) 25-26 Ocak’ta toplanacak ve faiz kararını açıklayacak. Naeem Aslam, şunları söylüyor:

Yatırımcılar, daha yüksek faiz oranlarının, faizsiz varlığı elde tutmanın fırsat maliyetini artırdığını ve bunun da yatırımcılar için altını daha az çekici hale geldiğini anlamalı.

Altın genellikle enflasyona karşı bir korunma aracı olarak kullanılmıştır. “Yine de, bu yıl piyasaların fiyatladığından daha fazla faiz artırımı tahminleri göz önüne alındığında, uzun yıllardır gördüğümüzden daha büyük bireysel artışlardan bahsetmeye gerek bile yok” diyen OANDA kıdemli piyasa analisti Craig Erlam, şu hususu vurguluyor:

Belki de merkez bankalarının fiyat baskılarını aşağı çekmek için yeterince şey yapmadığını düşünen traderlardan enflasyondan korunma amaçlı alım görüyoruz.

Pablo Piovano’ya göre, altın fiyatı 1.877 doları hedeflemeye devam ediyor

Altın vadeli işlem piyasalarına açık faiz, CME Group’un ön rakamlarına göre bu kez yaklaşık 9,2 bin sözleşme ile Perşembe günü üst üste dördüncü seans için yükseldi. Bunun yerine hacim, şimdi yaklaşık 91,3 bin kontratla üst üste ikinci günlük geri çekilmeyi perçinledi.

Altın, seansı marjinal bir düşüşle sonlandırmadan önce Perşembe günü 1.850 dolar seviyesinin yakınında yeni zirveler kaydetti. Piyasa analisti Pablo Piovano’ya göre, hafif düşüş, yükselen açık faizin ortasındaydı ve bu, çok yakın vadede daha fazla aşağı yönlü sinyal verebilir. Daha geniş resme bakıldığında analist, değerli metalin Kasım’ın yükseği 1.877 doları (16 Kasım) hedeflemeye devam ettiğini belirtiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.