Kripto Para

5 Analist Önemli Altın Fiyatları Tahmini Yaptı: İşte Beklenenler!

Yatırımcılar Federal Rezerv’in gelecek haftaki politika toplantısından faiz artırımı takvimi hakkında daha fazla ipucu beklerken, ABD Hazine faizlerindeki artışı ve doların güçlenmesi altını baskıladı. Değerli metal, yazının yazıldığı sıralarda günlük bazda %0,43 kayıpla 1.811 dolar seviyesinde işlem görüyor. Altın fiyatları için beklentilerini paylaşan analistlerin tahminlerini Kriptokoin.com okuyucuları için derledik.

Xiao Fu: Sıkılaştırıcı para politikası söylentilerine rağmen altın iyi tutunuyor

Bank of China International’ın emtia piyasaları stratejisi başkanı Xiao Fu, Fed’in duruşu ve altın üzerindeki etkisini şu şekilde değerlendiriyor:

Sıkılaştırıcı bir para politikası altın üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Ancak buna rağmen altın çok iyi tutunuyor. Bunun temel olarak genel Fed bilançosunun hala yüksek seviyelerde olmasından kaynaklandığını düşünüyorum.

Politika yapıcıların enflasyonu dizginlemek için Mart ayında faiz oranlarını artırmaya başlayacaklarının sinyalini verdikten sonra odak şimdi ABD Merkez Bankası’nın 25-26 Ocak’taki toplantısına çevrildi. Commerzbank analistleri bir notta şu değerlendirmesini paylaşıyor:

Piyasa katılımcılarının ABD Fed’in ilk faiz artırımı öncesinde altın almaktan kaçınması muhtemel. Fed’in önümüzdeki hafta yapacağı toplantının kendilerine daha fazla ve/veya Fed’in faiz artırım döngüsünü Mart’ta başlayacağına dair daha net sinyaller vermesini umuyor olabilirler.

“ABD Hazine faizleri yükselmeye devam ederse altın fiyatları üzerindeki baskı artar”

Enflasyonist bir riskten korunma olarak kabul edilirken, altın, getirisi olmayan külçeyi elde tutmanın fırsat maliyetini artıran yükselen ABD faiz oranlarına karşı oldukça hassastır. ABD 10 yıllık Hazine faizleri, daha yüksek faiz oranları beklentileriyle geçen hafta iki yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Exinity baş piyasa analisti Han Tan, şu yorumu yapıyor ve tahminde bulunuyor:

ABD Hazine faizlerindeki artışa rağmen, spot altın şu an için 1.800 doların üzerinde yerini koruyor gibi görünüyor. Bununla birlikte, daha yüksek Hazine faizleri devam ederse, bu, külçenin psikolojik olarak önemli olan 1.800 dolar işaretinin üzerinde kalma kabiliyetini test edebilir.

Enflasyon risklerine dikkat çeken UBS analisti Giovanni Staunovo ise, altın fiyatları üzerindeki etkisini şu yönde ele alıyor:

Şu anda enflasyon riskleri, bazı yatırımcıları altın yatırımlarını sürdürmeye yönlendiriyor. Ancak ABD reel faizlerinin daha da yukarı yönlü olduğunu ve daha güçlü bir ABD dolarının önümüzdeki çeyreklerde destekleyici faktörleri zayıflatacağını düşünüyoruz.

Ons altın fiyatları – gram altın fiyatları çelişkisi

Türkiye piyasasında tanınan ekonomist ve analist Tunç Şatıroğlu da altın fiyatları konusunda görüşlerini paylaştı. Analist, ABD’de Martin Luther King day nedeniyle kıymetli metallerin işlem gördüğü piyasaların da kapalı olacağını hatırlattıktan sonra, ons altın fiyatlarında bir yükseliş beklediğini ve yükselişin piyasalar açıldıktan sonra güçlenebileceğini belirtti.

Bununla birlikte gram altın fiyatlarının, ons altının dolar bazlı fiyatlanması nedeniyle Dolar/TL kuruna da bağlı olduğuna atıfta bulunan Tunç Şatıroğlu Twitter hesabından yaptığı paylaşımda kendisine sıklıkla “Hocam bugün gram altın alayım mı?” diye sorulduğundan bahsetti ve “Ama al dersen dolara da bir müdahale gelir de gram altın düşerse senden bilirim. Yok alma dersen, dolara müdahale gelmez de gram altın çıkarsa da aldırmadın zarar büyük derim. Ona göre cevap isterim. Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim” şeklinde ilginç soru tarzını paylaştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.