Kripto Para

4 Ekonomist Altın’da Olacakları Anlattı: Bu Düzeyler Geliyor!

Sandstorm Gold Royalty CEO’su Nolan Watson, altının daha yeni başladığını söylüyor. İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Ramazan Kurtoğlu, ise meskeni satıp, altın, imarsız tarla alınmasını tavsiye ediyor. Ekonomist Tunç Şatıroğlu, dolar ve altını olan yatırımcıların ne yapabileceğini açıklıyor. Piyasa uzmanı Selçuk Geçer ise altından bir rekor bekliyor. Ekonomist ve uzmanların görüşlerini ve değerlendirmelerini okuyucularımız için derledik.

“Altın, 12 ay ileriye bakmakta hakikaten iyidir”

Nolan Watson, geçen hafta yaşanan son piyasa düşüşünü ‘acımasız’ olarak nitelendirdi. Fakat Watson, geçmiş döngülerin kıymetli metal madencilerine yarar sağlaması gerektiğini belirtiyor ve şu açıklamayı yapıyor:

Değerli metaller payı alanında mutlaka büyük bir satış oldu. Açıkçası çok acımasız oldu, lakin bunu bekliyorsunuz. Tarihî olarak… bir faiz artırımı döngüsünün en başında, altının geri çekilmeye başladığını görürsünüz ve sonra bu faiz artışı döngüsünün yaklaşık yarısına geldiğinizde beşerler ‘Tamam, sonunu görebiliyorum’ der. Altın, 12 ay ileriye bakmakta sahiden güzeldir ve beşerler sonunu görebildiklerinde, altın tipik olarak dalgalanmaya başlar.

“Sarı metal, imarsız tarla almaya başlayın!”

Büyükşehirlerde konut fiyatlarının balon olduğunu belirten İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Ramazan Kurtoğlu’na nazaran, kirada bir meskeni olanların, fiziki altın ya da toprak satın alması mantıklı. Ramazan Kurtoğlu, katıldığı bir Youtube programında, yatırımcıların dikkat etmesi gereken konulara değiniyor ve şu değerlendirmeyi yapıyor:

İmarsız tarla alın. Tekrar ediyorum. Sarı metal, imarsız tarla almaya başlayın. Altın, Türkiye’nin dört bir köşesinde pahalı olan bir yatırım aracıdır. Gümüş ve paladium spekülasyona açık bir yatırım aracı. Şu an mesken alma değil, satma vaktidir. Türk lirası dışında asla borçlanmayın. Dolar ve altın ile borçlanmak çok tehlikelidir.

Dolar ve altın satılmalı mı beklenilmeli mi?

Piyasadaki gelişmeleri şahsî Youtube kanalında kıymetlendiren ekonomist ve teknik analist Tunç Şatıroğlu, “Bir kenarda dolar ve altını olanlar telaş ediyor musunuz?” diye soruyor ve bu bahiste yatırımcıların ne yapması gerektiğini açıklıyor.

Kriptokoin.com haberlerinde görüşlerine yer verdiğimiz Tunç Şatıroğlu, “Dolar ve altınınıza kısa vakit içerisinde gereksiniminiz olacak mı? Dolarınızı bozup konut yada otomobil almayı düşünüyor musunuz? Ya da borç kapatma üzere bir durumunuz var mı?” sorularına verilecek karşılığa nazaran hareket edilmesi gerektiğini söylüyor ve karşılık olarak ‘Evet’ işaretlediyseniz dolar ve altını bozdurup, istediğiniz şeyleri yapmanızda bir sakınca olmadığını belirtiyor.

Hayır şıkkını işaretleyenler için ise vadenin kıymetine değinen Şatıroğlu, “Eğer vadeniz 3 aysa bekleyin. Dolar düşerse alın. Zira cari açık kapanmıyor. Daima bir döviz muhtaçlığı var. Vakit dolar ve altın satmak vakti değil. Vakit bunlara sahip çıkma zamanı” diyor.

“Ons yükselişine başladı, gram altın esasen yükseliş trendinde”

Ekonomist, dolar ve gram altının biraz düşebileceğini, fakat şahsî tercihinin satmamaktan yana olduğunu tabir ediyor. Gram altın yatırımı konusunda da görüşlerini açıklayan Tunç Şatıroğlu, şunları söylüyor:

Size tekraren alın dedim. Dolar/TL kuru 16’ya gelmiş, bir durun. Şayet bir düşüş olursa alın. Dolar/TL’de yükseliş devam ediyor. Cuma günü buralardan dönebilir denildi. Ancak bir müddet daha yatay hareketlilik devam edecek.

Teknik analiste nazaran, ons altında yükseliş başladı. Ons altında yükselişin devamının geleceğini söyleyen Tunç Şatıroğlu, Dolar/TL’de takviye alan gram altının zati yükseliş trendinde olduğunu belirtiyor.

“Altın fiyatı azamî 1.700-1.800 dolar aralığına geriler”

Piyasa uzmanı Selçuk Geçer, enflasyondan korunmak için altının bir kalkan olduğunu belirtiyor ve ons altının en düşük 1.700-1.800 dolar aralığını göreceğini söylüyor. Dolar endeksindeki (DXY) yükselişin her şeyi ortaya koyduğunu söz eden Geçer, önümüzdeki periyot Amerika’da bir resesyonu ‘yüksek bir ihtimal’ olarak pahalandırıyor. Ve bu durumun, dünyada krizin tabanı manasına geldiğini kaydediyor. Piyasa uzmanı, şu açıklamayı yapıyor:

Piyasalarda tam tabanın de tabanını gördük dediğimiz anda, altın fiyatları tekrar yükselişe geçiyor. Bunlar olağan. Zira kritik periyotlarda altın fiyatlarının yükseldiğini görürüz. Ben altının 1.300 -1.400 dolara düşeceğini düşünmüyorum. Azamî 1.700-1.800 aralığı görülür. Bunun daha aşağısı yok.

Piyasa uzmanı ons ve gram altında rekor bekliyor!

Altının hala enflasyona karşı bir müdafaa sistemi olduğunu belirten Selçuk Geçer, altının bu yıl içinde rekor kırmasının hiç de şaşırtan olmayacağını söylüyor. Bu noktada Dolar/TL kurunun tesirini de dikkate alan piyasa uzmanı, gram altın için şu öngörüde bulunuyor:

Gram altın ise rekor kırar. Zira altında daha dolar tesirini görmedik. Dolar tesiri ile ons tesirinin birleştiği nokta gram altın tepe yapacağı yer.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.