Alt Coinler

4 Büyük İsimden LUNA Yorumları: Binance CEO’su da Var!

Kripto para piyasasında LUNA krizi konuşulmaya devam ediyor. Kripto’nun önde gelen isimlerinden Bitcoiner Max Keizer, LUNA’yı tüm ‘DeFi dolandırıcılıklarının’ büyük örneği olarak isimlendirirken, kripto borsası Binance’in varlıklı kurucusu Changpeng Zhao, latife yollu LUNA varlıklarının buharlaşmasından yakınıyor.

Jake Chervinsky’ye nazaran LUNA tüm kriptoları temsil etmiyor

Tanınmış Bitcoin destekçisi Max Keizer, Bloomberg iktisat haber sunucusu Joe Weisenthal’ın UST/LUNA’yı ‘Ponzi gibisi oyunların vahim bir örneği’ olarak nitelendirdiği bir tweet’e cevap verdi. Keizer ayrıyeten LUNA’nın yanı sıra DeFi, Ethereum ve hatta Mike Novogratz’ı da dolandırıcılıkla ilişkilendirerek suçladı.

Joe Weisenthal, son birkaç yılda ‘kriptodaki en büyük şey’ olmasına karşın, gerçekte DeFi uygulamalarının ekonomik bir tesir yaratmadığını tweetledi. Blockchain Association’ın siyaset lideri Jake Chervinsky’ye karşılık verdi. Chervinksy Twitter’da kripto zıddı medyanın LUNA’yı sert bir halde eleştirdiğinden ve temelde tüm kriptoların potansiyel olarak LUNA/UST üzere olduğunu belirttiğinden şikayet etmişti.

Weisenthal, görünüşe nazaran tüm DeFi’nin Ponzi şemaları olduğuna inandığından, LUNA’dan ‘uzaydaki daha geniş bir Ponzi gibisi oyun fenomeninin bilhassa müthiş bir örneği’ olarak bahsediyor.

Max Keiser, LUNA’nın, tüm DeFi dolandırıcılıkların simgesi olduğunu  söylüyor

Finans ve Bitcoin ile ilgili kendi gösterisinin ekonomisti ve RT sunucusu Max Keiser, Weisenthal’a, DeFi’yi bir aldatmaca ve Ponzi şeması olarak tanımlamaya büsbütün katıldığını tweetledi. LUNA ve Terra’dan UST stablecoin’e gelince, Keizer onları “tüm DeFi’nin tokeni” olarak nitelendirdi.

LUNA yıkılana kadar hayranı olan ve hatta kendisine dövme yaptıran (ayda uluyan bir kurt) Galaxy Digital’in CEO’su Mike Novogratz’a bile sert tenkitler yağdı.

Max Keizer, Bitcoin OG’lerinden biri olarak biliniyor ve tüm altcoin’leri eleştiriyor ve DeFi uygulamalarının çoğunluğunun üzerinde çalıştığı ikinci en büyük kripto Ethereum da dahil olmak üzere onları bir aldatmaca olarak nitelendiriyor.

CZ, LUNA tokenlerinin ‘asla taşınmadığını yahut satılmadığını’ açıkladı

Kripto borsası Binance’in milyarder kurucusu, bir vakitler 1,6 milyar dolar kıymetinde olan LUNA varlıklarının çökmesinden ve artık yalnızca 2,200 dolar bedelinde olmasından sonra ‘yine fakir’ olduğunu söyledi.

Kriptokoin.com haberlerinde de yer verdiğimiz üzere Pazartesi günü bir tweet’te Zhao, dünyanın en büyük kripto borsası Binance’in 15 milyon LUNA tokeni tuttuğunu söyledi. Binance’in bu tokenleri 2018’de LUNA’nın dayandığı Terra ağına yaptığı 3 milyon dolarlık yatırım karşılığında aldığını söyledi. LUNA tokenlerinin ‘asla taşınmadığını yahut satılmadığını’ ekledi.

Pazartesi günü Zhao, Terra takımını evvel kişisel yatırımcılarına geri ödeme yapmaya çağırdı. ‘Kullanıcıları Muhafaza konusunda örnek olmak için Binance bunu bırakacak ve Terra proje takımından evvel ferdî kullanıcılarını, en son Binance’i telafi etmesini isteyecek,’ diye tweet attı.

Hashed Wallet ve Delphi, LUNA’nın çöküşünden sonra kaybını açıkladı

Delphi, LUNA tokenlerinin tepede idare altındaki varlıklarının %13’ünü oluşturduğunu, Hashed’in ise 3,5 milyar doların üzerinde kayıp üzere göründüğünü söylüyor. Bu, Terra’nın UST stablecoin’ine olan itimat kaybından kaynaklanan en son yansıma.

Terra ekosistemi, stablecoin TerraUSD (UST) ve Terra (LUNA) ile irtibatlı tokenlerin çöküşü, birtakım büyük yatırımcıların açıklama yapmasına ve kayıplarını detaylandırmasına neden oldu. Terra’nın iki destekçisi daha, bilançolarının tam olarak nasıl etkilendiğini açıkladı.

Bir araştırma firması ve butik yatırımcı olan Delphi Digital, bir blog yazısında UST ve LUNA’nın yapısı hakkında her vakit tasaları olduğunu kabul etti, lakin Luna Foundation Guard’da bulunan büyük varlıkların düşünülemez olanı önleyeceğine inanıyordu.

Firma, 2021’in birinci çeyreğinde Delphi Ventures Master Fund’ın o zamanki net varlık bedelinin (NAV) %0,5’i pahasında küçük bir ölçüde LUNA satın aldığını yazdı. LUNA’nın kıymeti arttıkça bu konum büyüdü ve fon, LFG’nin Şubat 2022 artırımına yapılan ve artık kıymetsiz olan 10 milyon dolarlık bir yatırım da dahil olmak üzere varlıklarını artırdı. Delphi, rastgele bir LUNA satmadığını söylese de, şu anda “gerçekleşmemiş büyük bir kayıp” üzerinde oturuyor.

Terra’nın öteki önde gelen destekçilerinden biri, Güney Kore’nin Seul kentinde bulunan erken evre bir teşebbüs fonu olan Hashed. Şirket, Crunchbase bilgilerine nazaran Terra’nın 2021 teşebbüs cinsinde 25 milyon dolar toplanmasına yardımcı oldu. Hashed, 2019’da Terra hakkında şunları yazdı: “Mekanik dizaynlarının karmaşıklığından ve uygulama suratlarından çabucak etkilendik.”

“LUNA geçen hafta çöktü ve yatırımcılar milyarlarca dolar ziyana uğradı”

Politico’nun sürdürülebilirlik doruğunda konuşan ABD Emtia Vadeli Süreçler Ticareti Kurulu (CFTC) lideri Rostin Behnam, Bitcoin ve altcoin’ler hakkındaki görüşlerini açıkladı. Rostin Behnam, kripto piyasalarında epeyce fazla dolandırıcılık olaylarıyla karşılaştıklarını belirtti ve şu değerlendirmeyi yaptı:

Kimlik avı atakları, öteki hileli ve manipülatif aksiyonlar nedeniyle dijital varlıklarda on milyonlarca dolarlık kayıplar yaşanıyor ve her geçen gün bu yaygınlaşıyor. Kripto paralarla ilgili dolandırıcılık olaylarının üçte ikisi son bir yılda gerçekleşti. TerraUSD ve LUNA geçen hafta çöktü ve yatırımcılar milyarlarca dolar ziyana uğradı.

Rostin Behnam, konuşmasında kripto piyasasındaki dolandırıcılık olaylarına dikkat çekti ve bunlarla çaba etmek için CFTC’nin mevcut yetkilerini sonuna kadar kullanacağını belirtti. Buna ilaveten CFTC Lideri, kesim temsilcilerini bu usul dolandırıcılık olaylarına karşı birlikte çalışmaya davet etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.