Kripto Para

4 Başarılı Analist: Bu Gelişme, Altın Fiyatını Belirleyecek!

Altın fiyatları, doların son düşüşünü sürdürmesi ve yatırımcıların pay senetlerine geri dönmesiyle istikamet bulma gayretinin akabinde Perşembe günü mütevazı bir yükselişle tamamladı ve Cuma günü yoluna devam etti.

George Milling-Stanley: Altın fiyatının daha da tırmanması için yer var

Piyasadaki gelişmeleri pahalandıran State Street Küresel Advisors baş altın stratejisti George Milling-Stanley’e nazaran, yüksek faiz oranları, büyük, tarihi tabloya uymasa bile altına ziyan veriyor.

Lakin George Milling-Stanley, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşından kaynaklanan keskin enflasyonist baskılar ve hayat maliyetini yıl boyunca %5 aralığında yüksek tutmasını beklediği ABD’deki yüksek işgücü maliyetleri göz önüne alındığında, altının daha da tırmanması için yer olduğunu düşünüyor.

Bu durumun, altın ve altına yatırım yapmak isteyenler için bir fırsat olduğunu belirten stratejist, pahalı metallerin, enflasyon en az bir çeyrek boyunca %5’in üzerinde kaldığında daha uygun performans gösterme eğiliminde olduğunu da kelamlarına ekliyor.

Steven Barrow’a nazaran dolar zayıflamaya başlayabilir

Bu ortada traderlar, bilhassa 10 yıllık Hazine faizinin Mayıs başındaki %3,12’lik yüksek düzeyinden %2,76’ya düşmesiyle birlikte, Hazine getirilerinin yakın vakitte bir doruğa ulaşıp ulaşamayacağını tartıyorlar.

Uzun müddettir piyasa oynaklığı devirlerinde inançlı liman varlıkları olarak görülen altın, son aylarda ve haftalarda pay senetleri üzere “riskli” varlıklarla daha fazla paralel hareket ediyor, bu da uzun müddettir kimi analistlerin canını sıkıyor.

Kriptokoin.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere, dolar yaklaşık iki hafta evvel on yılların en güçlü düzeyine ulaştı. Lakin doların ana rakiplerine karşı gücünü gösteren Dolar Endeksi (DXY), Perşembe gününe kadar geçen hafta boyunca %1,2 düştü. Standard Bank’ın G-10 stratejisi lideri Steven Barrow da dahil olmak üzere kimi stratejistler, doların zayıflamaya başlayabileceğini iddia ediyor.

“Fed’in gözünü kırpabileceğine inanmadan, altın satın almak isteyen çok az yatırımcı var”

TD Securities ekonomistlerinin raporuna nazaran, şahin bir Federal Rezerv (Fed), çok az taleple birlikte altın üzerinde yük oluşturmaya hazırlanıyor. Ekonomistelere nazaran, niceliksel sıkılaştırma (QT), likiditeyi süratli bir halde tüketirken, Fed büyümeyi yavaşlatıyor ve herkes bunu biliyor. Ekonomistler, bu durumun, analitiği önümüzdeki aylarda fiyat hareketi için kritik bir bilgi kaynağı olarak konumlandırdığını belirtiyor. Ekonomisteler, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Trend takipçileri satın alma programlarını tamamladılar ve hala long kalıyorlar. Bu da makro anlatımın altına yönelik yatırım talebini azaltarak, momentum aşağı istikamette devam ederken ufukta ek olumsuzluk olduğunu gösteriyor. Fed’in gözünü kırpabileceğine inanmadan, altın satın almak için kalan çok az iştirakçi var, bu da hala altın olarak bir tasfiye boşluğu bırakıyor.

“Sarı metal finansal yatırımcılardan rastgele bir ivme görmüyor”

Commerzbank’taki ekonomistlere nazaran, olumlu risk iştahı finansal piyasalara hakim olduğundan yatırımcılar için parıltısını kaybettikten sonra altın yatay bir seyir izliyor. Buna ek olarak ekonomistler, biraz daha zayıf olan ABD dolarının neredeyse hiç takviye vermediğini belirtiyor. Ekonomistler, piyasadaki gelişmeleri şu formda okuyorlar:

Piyasa iştirakçileri ortasında risk iştahının bir kere daha arttığı mevcut piyasa ortamında altın çok fazla talep görmüyor. Biraz daha zayıf olan ABD doları bu sabah neredeyse hiç dayanak vermiyor. Geçtiğimiz iki gün, altın ETF’lerinden tekrar çıkışlar oldu, bu da altının finansal yatırımcılardan rastgele bir ivme görmediği manasına geliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.