Kripto Para

4 Analistten Tahminler: Altın, Bu Seviyelere Doğru Satış Görebilir!

Altın fiyatları Çarşamba günü, ABD’de agresif faiz artırımı beklentisinin etkisiyle Salı günkü düşüşten toparlanmaya çalışıyor. Spot altın Salı günü bir haftanın en düşük seviyesi olan 1.805 dolara düştükten sonra basın zamanında 1.818,36 dolara yükseldi. ABD altın vadeli işlemleri de benzer bir artışla 1.818,9 dolardan işlem görüyordu. Piyasaların tepkisini ve Fed’in aksiyonlarını değerlendiren analistlerin altın fiyatlarına ilişkin yorumlarını ve tahminlerini Kriptokoin.com okuyucuları için derledik.

Ilya Spivak: Altın fiyat hareketi, Fed anlatısına sıkı sıkıya bağlı görünüyor

ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımı beklentileri, gösterge Hazine faizlerini daha da yukarı çekti ve enflasyona karşı bir önlem olarak görülen getirisiz külçenin cazibesini azalttı. Traderların Federal Rezerv’in azalmayan enflasyonla mücadelede daha agresif olması için hazırlanmalarıyla, gösterge ABD Hazine faizleri Salı günü iki yılın en yüksek seviyelerine sıçradı.

Bu arada enflasyonist baskılara ek olarak, Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki endişe verici jeopolitik sorunlar nedeniyle ve Irak’tan Türkiye’ye giden bir boru hattındaki kesintinin arz endişelerini artırmasıyla petrol fiyatları yedi yılın en yüksek seviyesine yükseldi. Ulusal İstatistik Ofisi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, İngiltere tüketici fiyat enflasyonunun Kasım ayındaki %5,1 değerinden ve beklenenden fazla artarak Aralık’ta %5,4’e yükseldiğini açıkladı. DailyFX döviz stratejisti Ilya Spivak, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Jeopolitik arka plana, insanların altını dikkate aldıklarında düşündükleri bir şey olarak bakmak çok cazip. Her ne kadar altın şu anda bu şekilde davranmıyor gibi görünse de bu durum Fed anlatısına sıkı sıkıya bağlı görünüyor.

Bob Haberkorn’a göre enflasyon, altının burada tutunmasını sağlıyor

RJO Vadeli İşlemlerinde kıdemli piyasa stratejisti Bob Haberkorn, ise altın fiyatına ilişkin şu tahminlerde bulunuyor:

Fed gelecek hafta faizleri artırırsa, altın 1.800 doların altında bir satış görebilir. Ancak, Mart’tan önce faizleri artırırsa, piyasa Fed’in zor bir konumda olduğunu anlayacağı için geçici bir düşüş olacaktır. İlk faiz artırımının ardından altın fiyatları 1.780-1.830 dolar aralığında işlem görebilir.

Benchmark 10 yıllık ABD Hazine faizleri iki yılın zirvesine ulaşırken, dolar endeksi (DXY) bir haftanın en yüksek seviyesini gördü ve off-shore alıcılar için altını pahalı hale getirdi. Altın, enflasyonist bir riskten korunma olarak kabul edilirken, getirisi olmayan külçeyi elde tutmanın fırsat maliyetini artıran yükselen ABD faiz oranlarına karşı oldukça hassastır. Öte yandan ABD borsa endeksleri Salı günü düşerek külçenin kayıplarını sınırladı. Bob Haberkorn, şu yorumu yapıyor:

Yıl boyunca altının yükselişini sınırlayacak daha yüksek faiz yolundayız, ancak enflasyon hikayesi altının burada devam etmesini sağlıyor.

Ed Moya: Altın, orta vadede boğa görünümünü sürdürebilir

Yetkililerin enflasyonu düşürmek için Mart ayında faiz oranlarını artırmaya başlayacaklarının sinyalini verdikten sonra, küresel yatırımcıların odak noktası Fed’in 25-26 Ocak’taki toplantısında sabit kalmaya devam ediyor. OANDA aracı kurumunda kıdemli bir piyasa analisti olan Ed Moya, bir notta şu hususların altını çiziyor:

Altın dalgalı bir döneme giriyor, ancak fiyatlar 1.800 dolar civarında seyredebilirse orta vadede hala boğa görünümünü sürdürüyor. Altın, Latin Amerika’nın çoğu ve gelişmekte olan dünya için enflasyondan korunma aracı olmaya devam edecek.

“Bu durum, düşüş trendinin devam etmesine kapı açıyor”

CME Group’un altın vadeli işlem piyasaları için son veriler, short pozisyonun Salı günü üst üste ikinci seansta bu sefer yaklaşık 9,5 bin kontrat arttığına işaret etti. Aynı doğrultuda, hacim önceki günlük gerilemeyi tersine çevirdi ve yaklaşık 278,4 bin sözleşme artışla 485 bin sözleşmenin üzerine çıkarak, 22 Kasım 2021’den bu yana en büyük hacim oldu.

Piyasa analisti Pablo Piovano, altının, geçen hafta 1.830 dolara yakın zirveleri gördükten sonra aşağı yönlü düzeltmeye devam ettiğini ve Salı günkü düşüşün, azalan açık faiz ve hacimden kaynaklandığını belirtiyor. Analiste göre bu durum,1.800 dolarlık yakın hedefle düşüş trendinin çok yakın vadede devam etmesine kapı açıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.