Kripto Para

4 Analistten Önemli Öngörüler: Altın Fiyatının Sıradaki Adımı Bu!

Altın, fiyatların iki ayın en yüksek seviyelerine ulaşmasıyla beklenmedik yükselişler görüyor. Analistlere göre, enflasyon ve jeopolitik gerilimlerin önümüzdeki hafta FED toplantısı öncesinde artan oynaklığı tetiklemesi nedeniyle, yatırımcılar güvenli liman metaline akın ediyor.

Craig Erlam: Belki de traderların enflasyondan korunma tepkisini görüyoruz

Fiyatlar hareket etmeye başladıkça, piyasalar küresel ölçekte sorunlu enflasyon belirtilerini daha fazla sindirdi. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, İngiltere’nin yıllık enflasyon beklenenden fazla artarak Aralık’ta %5,4 gerçekleşti, ve Mart 1992’den bu yana en yüksek veri oldu. Kanada’nın enflasyon oranı da 30 yılın en yüksek seviyesine ulaştı ve tüketici fiyat endeksi Aralık ayında yıllık bazda %4,8’e yükseldi .

Daha yüksek enflasyon rakamları, halihazırda daha fazla faiz artırımı fiyatlayan ve merkez bankalarının sıkılaştırırken ‘politika hatası’ yapma olasılığını artıran piyasadaki riskten kaçınma hissiyatına katkıda bulunuyor. OANDA kıdemli piyasa analisti Craig Erlam, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bu yıl piyasaların, fiyatladığından daha fazla faiz artırımı tahminleri göz önüne alındığında, uzun yıllardır gördüğümüzden daha büyük bireysel artışlardan bahsetmiyorum bile, belki de merkez bankalarının fiyat baskılarını aşağı çekmek için yeterince şey yapmadığını düşünen traderların enflasyondan korunma tepkisini görüyoruz.

“Çok kısa vadede altın fiyatları için burada mükemmel bir karışım var”

Yatırımcılar daha temkinli hale geldikçe jeopolitik gerilimler de değerli metalleri desteklemeye başlıyor. Altın ve gümüşteki artış, Joe Biden yönetiminin bir Rus işgali korkusunu öne sürerek Ukrayna’ya ek 200 milyon dolarlık askeri yardımı açıklamasıyla aynı zamana denk geldi. DailyFX kıdemli stratejisti Christopher Vecchio, verdiği bir demeçte şunları ifade ediyor:

Bu sabah altın dalgalanmasına denk gelen manşetleri ve veri açıklamalarını arıyordum. Rusya ve Ukrayna’da olup bitenler konusunda artan bir endişe olduğunu düşünmeden edemiyorum. Bu sabah, ABD’nin Ukrayna’ya 200 milyon dolarlık askeri yardım yaptığı haberini aldık. Ve bu, hafta sonu İngiltere’nin Ukrayna’ya askeri yardım yaptığına dair haberlerle devam ediyor. Çok kısa vadede altın fiyatları için burada mükemmel bir karışım var gibi görünüyor.

“Çarşamba günkü volatilite opsiyonlarının sona ermesi de altını yukarı çekti” diyen Christopher Vecchio, traderların, satın aldıklarını daha yüksek fiyatlı volatilite sözleşmelerine çevirmek zorunda kaldıklarını ve sonuç olarak, hazine volatilitesinde ve VIX’te bir artış olduğunu belirtiyor. Analist, bu durumun altın üzerindeki etkisini şu şekilde açıklıyor:

Volatilitedeki ani artış nedeniyle, altın fiyatları burada küçük bir kuyruk rüzgarı alıyor.

Stratejiste göre Ocak, altın için tarihsel olarak iyi bir ay

Christopher Vecchio, altının, daha fazla belirsizlik ve güvenli limanlar için daha yüksek talep anlamına geldiği için daha yüksek oynaklıktan yararlanma eğiliminde olduğunu ifade ediyor ve şu yorumu yapıyor:

Bu, altın fiyatları için çok kısa vadeli bir ralli yaratmak için mükemmel bir karışım gibi. Hazine faizleri bir adım geri çekildi, ABD doları hafifçe düştü, ancak volatilite önlemlerinin daha yüksek patlamasıyla, altının burada kısa vadeli bir sıçrama için iyi bir nedeni var gibi görünüyor.

Belirsizlik açısına ek olarak Ocak’ın, altın için tarihsel olarak iyi bir ay olduğunu söyleyen Christopher Vecchio’ya göre, mevsimsellik ölçümlerine baktığınızda, Ocak, son beş ila on yıllık dönemde altın için yılın en iyi ayı oldu.

TD Securities: Altını Çin’in talebi yukarı çekiyor

Asya’da fiziksel talebinin artmasının, mevsimsellik açısından sarı metal için bir başka olumlu itici güç olduğunu belirten TD Securities emtia stratejistlerine göre, Çin’in altın talebi, altın fiyatlarının şahin bir Fed’in ağırlığı altında düşmesini tek başına engelliyor. Stratejistler, Çin Yeni Yılı’na yaklaşırken, fiziksel talebin, Aralık ayı SGE verilerinin kasalardan 193 milyon ton çıkış olduğunu göstermesiyle son derece güçlü kalmaya devam ettiğini hatırlatıyor ve şu değerlendirmeyi yapıyor:

Çinli traderlar altın pozisyonlarını önemli ölçüde artırıyor. Bu, yerel büyümenin zayıflaması ve enfeksiyonların yayılması nedeniyle Çin’de politika gevşemesi belirtilerinin ortasında ve aynı zamanda Çin Yeni Yılı şenlikleri öncesinde gerçekleşiyor.

Commerzbank analistleri altın fiyat artışlarını kısa ömürlü görüyor

Ancak Christopher Vecchio, bu hareketin, özellikle artan Hazine faizleri ve şahin bir Federal Rezerv ışığında, kazanımlarını sürdürme kabiliyetine sahip olup olmadığının başka bir soru olduğuna dikkat çekiyor:

Bu hamleye çok fazla inancım yok. ABD hazine faizlerinin hem nominal hem de reel olarak burada 2022’nin başında önemli ölçüde yükseldiğini gördük. Tarihsel olarak konuşursak, reel faiz arttığında, altın fiyatları düşme eğilimindedir. Ve bu yıl boyunca para politikasının sıkılaştırılması ve enflasyon önlemlerinin düşürülmesi ile tanımlanan bir ortamımız var. Bu, reel faizlerin yükselmeye devam edeceğini gösteriyor. Bu yüzden altının bugün buraya taşınacağına pek inancım yok.

Commerzbank analistleri ise şahin Federal Rezerv ortamı nedeniyle altın fiyat artışlarının kısa ömürlü olacağını tahmin ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.