Kripto Para

4 Analist: Altın Fiyatları Gelecek Haftaya Kadar Bu Seviyelerde!

Altın fiyatları Perşembe günü ABD Hazine faizlerindeki gerileme ve doların enflasyon ve jeopolitik kredi desteğine ilişkin endişelerle birlikte yatırımcı ilgisini artırmasıyla iki ayın en yüksek seviyelerine ulaştı ve bugün de bu seviyenin hafif altında dalgalanıyor. Kriptokoin.com olarak analistlerin piyasa değerlendirmelerini ve altın teknik analizlerini okuyucularımız için derledik.

Altın fiyatları güvenli liman talebiyle mi yükseldi?

“Dünkü kazanımların ardından bu sabah bir nefes molasına bakıyoruz” diyen ActivTrades kıdemli analisti Ricardo Evangelista, şu yorumu yapıyor:

Bu kazançlar, bir süredir beklediğimiz şeyi arayan ve enflasyona karşı bir korunma aracı olarak altını kullanan piyasanın bir sonucu.

Ricardo Evangelista, özellikle Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilimler nedeniyle artan jeopolitik istikrarsızlığın da altını desteklediğini belirtiyor.

Yatırımcı duyarlılığını yansıtan, dünyanın en büyük altına dayalı borsada işlem gören fonu SPDR Gold Trust’ın varlıkları Çarşamba günü %0,5 arttı. ABD gösterge 10 yıllık fazileri iki yılın en yüksek seviyesinden geri çekilirken dolar cansızdı. Reuters anketine göre, önümüzdeki hafta toplanacak ABD Federal Rezerv’in para politikasını enflasyonu dizginlemek için daha önce düşünülenden daha hızlı sıkılaştırması bekleniyor.

Ed Moya: Fed toplantısında kadar 1.800 ile 1.840 dolar aralığında dalgalanır

OANDA aracı kurumunda kıdemli bir piyasa analisti olan Ed Moya, faizlerdeki düşüşün altında teknik bir kırılmaya neden olduğunu, ancak önümüzdeki hafta ABD Federal Rezerv toplantısına kadar genel olarak 1.800 ila 1.840 dolar aralığında işlem görebileceğini söylüyor. Ed Moya ayrıca, altının Ukrayna ve Orta Doğu çevresindeki jeopolitik gerilimlerden de destek bulabileceğini belirtiyor

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, günün erken saatlerinde Rusya’nın çok kısa bir sürede Ukrayna’ya yeni bir saldırı başlatabileceğini, ancak Washington’un elinden geldiği kadar diplomasi sürdüreceğini söyledi. Petrol fiyatlarının 2014’ten bu yana en yüksek seviyesine çıkması ve fiyat baskılarının yoğunlaşabileceğine dair endişeleri alevlendirmesi nedeniyle sarı metal, enflasyona karşı bir önlem olarak çekiciliğinden de faydalandı. Commerzbank analistleri bir notta, önceki seansta rallinin Rusya-Ukrayna gerilimlerinden kaynaklanan arz endişeleriyle ilişkili olabileceğini kaydediyor.

Pablo Piovano’ya göre altın şimdi 1.877 dolar seviyesini hedefliyor

Altın vadeli işlem piyasalarına açık faiz Çarşamba günü üst üste üçüncü seansta arttı, bu sefer CME Group’tan gelen gelişmiş rakamlar dikkate alındığında bu sefer yaklaşık 16,9 bin kontrat yükseldi. Bunun yerine hacim, dalgalı faaliyeti genişletti ve yaklaşık 68,6 bin sözleşme küçüldü.

Piyasa analisti Pablo Piovano’ya göre, Çarşamba günkü altın fiyatlarındaki güçlü artış, çok yakın vadede ekstra kazançları desteklemeye devam eden artan açık faizle ve Kasım 2021’deki bir sonraki hedefin 1.877 dolar (16 Kasım) olmasıyla paraleldi. Bununla birlikte analist, bu potansiyel hareketin, hacimdeki düşüşün gösterdiği gibi oldukça inişli çıkışlı olabileceğini belirtiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.