Kripto Para

3 Uzman: Bitcoin’in Bu Tabanlara Kayması Sürpriz Olmamalı!

ABD dolarına sabitlenerek pahasını korumak için algoritma kullanan bir stabilcoin olan TerraUSD (UST) kısa mühlet evvel dolar kuru sabitini kaybetti ve bu da Luna’nın bedelinin yüzde 99’undan fazlasını kaybetmesine neden oldu. Frankfurt Finans İdaresi Okulu’ndaki Blockchain Merkezi lideri Philipp Sandner, verdiği bir röportajda, Bitcoin ve öbür kripto para ünitelerinin, UST ve Luna’nın çöküşüyle ​​birlikte “sürüklendiğini” söyledi. Kriptokoin.com olarak ayrıntıları aktarıyoruz.

Ucuz para günleri sona erdi

Sandner, çöküşün, kripto sisteminde ortaya çıkan “neredeyse canavar yapılar” olarak isimlendirdiği çok sayıda çok değerleme ve şişirilmiş token fiyatlarından kaynaklandığını söyledi. Lakin bitcoin ve kripto dünyası için problemlere neden olan yalnızca UST değil. Kripto para üniteleri ve blockchain’e odaklanan bir araştırma firması olan Emden Research’ten kripto analisti Timo Emden, yükselen faiz oranlarının da fiyatları etkilediğini söyledi ve ucuz para günleri sona erdi dedi. Emden yaptığı açıklamaya, son birkaç yılın rekor düşük faiz oranlarına atıfta bulunarak şöyle devam etti:

Yükselen faiz oranları, riskli varlık sınıfları için zehir olduğunu kanıtlıyor.

Kripto çöküşü daha yerleşik pay senetlerinde bir satışın gerisinden geldiğinden, Bitcoin ve öteki kripto para üniteleri, teknoloji pay senetleri ile de bağlı görünüyor. Lakin Emden, bunun hala “fantastik ve umut verici” bir teknoloji olduğuna inanıyor. Emden açıklamalarına şöyle devam etti:

Bitcoin’e giden tüm kuğu müzikleri, benim görüşüme nazaran, çok erken. Lakin temel ve teknik bir bakış açısına nazaran, görünüm değerli ölçüde bulanıklaştı.. BTC’nin 20 bin dolara düşüşü çok fazla sürpriz olmamalı

Bitcoin kısa vadede kasvetli lakin uzun vadede olumlu görünüyor

Rudy Capital’den kripto analisti Thomas Faber için mevcut makro görünüm “nispeten kasvetli”. Fakat Faber, uzun vadeli görünümün “olumlu kaldığını” düşünüyor. Analist, Bitcoin ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Birçok kripto projesinin temellerinde, paha önermelerinde ve vizyonlarında hiçbir şey değişmedi. Merkeziyetsiz finans üzere birçok alanda yıkıcı ateş gücü değişmeden kalıyor ve önümüzdeki yıllarda ivme kazanmaya devam edecek. Fakat kısa vadede yatırımcılar daha fazla düşüş beklemeli.

Bitcoin ve kripto para piyasaları hakkında görüşlerini açıklamaya devam eden analisti, son kazanın riskli varlık sınıflarına karşı mevcut isteksizliği gösterdiğini söyledi. Yatırımcılar panik içinde yatırımlarından kaçıyor diyen analist, kelamlarına şöyle devam etti:

Şu anda kimse düşen bıçağı yakalamak istemiyor. Temel ve teknik durum belirsizliğini koruyor. Borsa ışıkları hala kırmızı. Pek çok yatırımcı, çöküşü beklemeye mi yoksa kalan karlarını “son saniyede” satmaya mı çalışacağına karar vermelidir. Yani aşağı istikametli trendin devam etme tehlikesi var. Trend gelişti, ki bu durdurulması sıkıntı. Yatırımcıların önümüzdeki saatlerde ve günlerde daha fazla belirsizlik için hazırlık yapmaları gerekiyor.

Bitcoin ve kripto para piyasaları için en berbat krizlerden biri

Sandner’e nazaran kripto çöküşü, yatırımcılar için, bilhassa de, hiç kripto para üniteleriyle nitekim ilgilenmeyen, fakat rastgele bir tokene yatırım yapanlar için, çok fazla risk barındırıyor. Profesör, kripto varlıkları için en berbat krizlerden birinde olduğumuza inanıyor ve şunları ekliyor:

Birkaç defa bu türlü kazalar yaşadı. Birinci sefer bir çöküş yaşadığınızda şok oluyorsunuz. İkincisinde, bunun bir daha olmayacağını düşündüğünüz için de şok oluyorsunuz. Lakin sonra fark ediyorsunuz ki, tıpkı borsalar üzere kripto piyasaları da sık sık çöküyor. inanılmaz derecede çok değerlendi… Birkaç yıl içinde Bitcoin yine düşecek. Volatilite, kriptonun yırtıcı büyümesini engellemek için, daha katı düzenleme argümanları sağladı. Birçok insan çok fazla para kaybetti ve artık daha fazla yatırım yapacak kaynaklara yahut iradeye sahip değiller. Bu nedenle kriptoya artlarını döndüler. Bu likidite eksikliği yaratıyor ve fiyatın yükselemeyeceği manasına gelir.

Tekrar de Sandner, kripto fiyatlarının şu anda daha fazla düşmeye devam edeceğine inanmıyor ve içgüdülerim, tabana ulaştığımız tarafında diyor. Bitcoin geçen ay yaklaşık yüzde 25 düşerken, Ethereum yaklaşık yüzde 35 ve Solana yaklaşık yüzde 50 düştü. Sandner, token’lerin hepsinin birbiriyle bağlı üzere göründüğünü söyledi. Bitcoin yüzde 25 daha düşerse, o vakit korelasyon nedeniyle öbür kripto para üniteleri yüzde 35 yahut yüzde 50 daha düşecek, bu da yalnızca birkaç hafta içinde yaklaşık yüzde 75 oranında çökecekleri manasına geliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.