Kripto Para

3 Analist Kritik Altın Tahminleri Yaptı: Bu Seviyeler Masada!

Commodity Futures Trading Commission’dan alınan en son verileri inceleyen analistlere göre, Fed’in büyüyen enflasyon tehdidini bastırmak için agresif bir şekilde hareket edeceğine dair piyasa beklentileri, bazı hedge fonlarının altın üzerindeki ayı eğilimini artırmalarına neden oluyor. Analistlerin kritik altın tahminleri ve piyasa yorumlarını Kriptokoin.com okuyucuları için derledik.

Analistlerin altın tahminleri hangi yöne işaret ediyor?

CFTC’nin 18 Ocak’ta sona eren haftaya ait Commitments of Traders (Trader Taahhütleri) raporu, para yöneticilerinin Comex altın vadeli işlemlerinde spekülatif brüt long pozisyonlarını yalnızca 510 sözleşme artırarak 119.807’ye yükselttiğini gösterdi. Aynı zamanda, short pozisyonlar 3.027 sözleşme artarak 48.014’e yükseldi. Altının net pozisyonu, anket döneminde nispeten değişmeden 71.793 kontrat seviyesinde bulunuyor. Short bahislerdeki artışa rağmen, altın fiyatı nispeten istikrarlıydı ve 1.800 doların oldukça üzerinde kaldı.

TD Securities’deki emtia analistleri, geçen hafta short pozisyonlardaki artışın, 10 yıllık faiz oranlarındaki getirilerin artmaya başlamasından ve piyasaların Federal Rezerv’in şişmiş bilançosunu yıl sonundan önce azaltmaya başlayabileceğini ima etmesiyle birlikte Mart’ta faizleri 50 baz puan artırma potansiyelinden kaynaklandığını belirtiyor.

Bununla birlikte, TDS, tahvil faizlerindeki artışa rağmen fiyatların yaklaşık 1.840 dolara keskin bir şekilde yükselmesi nedeniyle, ayı eğilimindeki altın yatırımcılarının hazırlıksız yakalandığını da kaydediyor. TDS analistleri, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Çoğu yatırımcı, yanlış bir şekilde, önceki fiyat kazanımlarının FOMC’den önce aşınacağına inanıyordu. Mevcut haliyle, enerji fiyatlarındaki son keskin artış göz önüne alındığında, piyasadaki birçok kişi reel faizlerin büyük satışları teşvik edecek kadar yükseleceğine inanmadığı için fiyatlar 1.840 doların üzerine çıktı. Önümüzdeki hafta altının mevcut 1.830 dolar seviyesinin yakınında tutunmasını ve pozisyonların long’lara doğru hareket etmesini bekliyoruz.

Daniel Briesmann: Bu durum, altını daha çekici hale getirdi

Saxo Bank’ın emtia stratejisi başkanı Ole Hansen ise, piyasaların ABD para politikasını yanlış değerlendiriyor göründüğü için altının bir teklif yakaladığını belirtiyor:

Bize göre en son hamle, ABD Merkez Bankası’nın işaret ettiği bir dizi faiz artırımının enflasyonu frenlemeye yeteceğine inanan piyasanın yanlışlıkla fiyatlandırdığı enflasyon beklentilerinin bir yanıtıydı.

Geçen hafta altın piyasasında da bir ayrışma yaşandı. Para yöneticileri kısa vadeli işlem sözleşmeleri olsalar da, değerli metal aynı zamanda altına dayalı borsada işlem gören fonlara olan talebi de yeniledi. Cuma günü, dünyanın en büyük altın EFT’si SPDR Gold Shares 1,6 milyar doları aşan piyasa değeriyle 27,6 tonluk giriş gördü. Bu, 2004’teki listeye alınmasından bu yana dolar cinsinden en büyük giriş oldu. Commerzbank değerli metaller analisti Daniel Briesmann Pazartesi günü yayınladığı bir raporda şu hususlara değindi:

Ukrayna’yı çevreleyen artan gerilimler, güvenli liman olarak altına talep yaratıyor gibi göründükleri için ETF hisselerinin satın alınmasını açıklayabilir. Dahası, borsalar son günlerde baskı altında kaldı, bu da altını daha çekici hale getirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.