Kripto Para

3 Analist: FED Etkisiyle Altın Fiyatlarında Bunları Bekleyin!

Analistlere göre, altın yatırımcıları, fiyatlar Çarşamba günkü kırılma hareketinin üzerinde kalmaya devam ederken, Federal Rezerv’in enflasyonu kontrol altına alabileceği yönündeki blöfünü arıyor gibi görünüyor. Analistlerin piyasa yorumlarını ve trend tahminlerini Kriptokoin.com okuyucuları için derledik.

Ole Hansen: Altının iyi performansının bir nedeni ‘politika hatası’ riski

Altın fiyatları sadece iki ayın en yüksek seviyesine yakın işlem görmekle kalmıyor, aynı zamanda Çarşamba günkü çıkış, ABD tahvil faizlerinin iki yıldan fazla bir sürenin en yüksek seviyesine çıkmasıyla birlikte gerçekleşti. 10 yıllık faiz Çarşamba günkü %1,87’ye kıyasla hafif bir düşüşle şu anda %1,83’te işlem görüyor. Saxo Bank’ın emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Birçok kötü haberin şimdiden hesaba katılmasıyla, altın piyasasının nihayet artan enflasyon baskılarına olumlu tepki vermeye başladı ve bu da reel ve nominal faizleri daha da yükseltti.

Artan tüketici fiyat baskıları, Fed’den daha agresif para politikası eylemi beklentilerine yol açsa da, analistler Fed’in yapabileceği çok fazla bir şey olmadığını belirtiyorlar. Ole Hansen, şu şekilde yorumluyor:

Yavaşlayan bir ekonomide enflasyonla mücadele ederken karşılaşılan sorun, ‘politika hatası’ riskinin artmasıdır. Bu durum, muhtemelen altının oldukça iyi performans göstermesinin bir nedeni. Ralli başta gümüş olmak üzere diğer değerli metallere de yansıdığı için altın konusunda boğa trendi devam ediyor.

“Faizlerin artmasına rağmen, altın yeni yatırımcıların ilgisini çekiyor”

Reel faizler yükseliyor olsa da, analistler enflasyon baskısı arttıkça negatif bölgede kalacağını tahmin ediyor. Ekonomistler, petrol fiyatlarının yedi yılın zirvesine yakın işlem görmesiyle artan emtia fiyatlarının ve artan ücretlerin 2022 yılında enflasyonu desteklemeye devam edeceğini kaydediyor.

Bank of America’da değerli metaller analisti Michael Widmer, Federal Rezerv’in enflasyonu kontrol altına almasının pek mümkün olmadığını, bunun da para politikasının enflasyon eğrisinin gerisinde kalacağı anlamına geldiğini söylüyor.

Ole Hansen’ göre ekonomiyi gerçekten boğmak istemedikleri sürece, Federal Rezerv’in faiz oranlarını agresif bir şekilde artırması zor olacak. Şu anda piyasalar, Mart ayında 50 baz puanlık bir artırım beklentisiyle 2022’de dört faiz artışı fiyatlıyor. Aynı zamanda, Fed aylık tahvil alımını Mart ayında durdurmayı planlıyor ve yıl sonundan önce bilançosunu küçültmeye başlayabilir.

Michael Widmer, ABD merkez bankasının para politikasında bu kadar agresif olmasının muhtemel olmadığını düşünüyor. Faiz artışlarının, kısmen küresel tedarik zinciri kısıtlamaları tarafından yönlendirilmeye devam eden enflasyon üzerinde çok az etkisi olacağını da sözlerine ekliyor.

Commerzbank’ta değerli metaller analisti Daniel Briesemann, artan tahvil faizleri karşısında bile altının yeni yatırımcıların ilgisini çekmeye başladığını belirtiyor. Analist, altın destekli borsada işlem gören ürünlerin varlıklarının Çarşamba günü dokuz ton artarak Kasım ortasından bu yana en büyük bir günlük artış olduğunu kaydediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.