Kripto Para

3 Analist: Altın Yatırımcıları Bunlara Hazır Olmalı!

Ons altın, bugün yaklaşık bir haftanın en yüksek seviyelerine ulaştı. Jerome Powell açıklamaları ve enflasyon verileri gibi faktörler doğrultusunda uzmanlar, değerli metale yönelik beklentilerini açıkladı. Kriptokoin.com olarak detayları aktarıyoruz…

İşte altın fiyatına yönelik beklentiler

Fed Başkanı Powell, merkez bankasının faiz oranlarını artırma planlarının ekonomiye köstek olmaması veya iş piyasasına zarar vermemesi gerektiğini, esasen bir “yumuşak iniş” resmi çizeceğini ifade etti. Gold Newsletter editörü Brien Lundin, bu konuda, “Fed’in daha şahin söyleme kayması tüm piyasaları korkutsa da, Powell’ın ifadesinin merkez bankasının çok sert hareket etmeyeceğine ve ekonominin sağlığını en önemli önceliği olarak tutacağına dair güvence verdiğini düşünüyorum,” ifadelerini kullandı AvaTrade başpiyasa analisti Naeem Aslam ise aşağıdakileri söyledi:

10 yıllık Hazine bonolarının yüzde 1,80’i aşan getirilerine rağmen, altın fiyatları enflasyona karşı bir korunma olarak kabul edildiğinden yükseliyor ve yatırımcılar enflasyonun önümüzdeki aylarda da yükselmeye devam etmesini bekliyor.

Zaner Metals başkan yardımcısı ve kıdemli metal stratejisti Peter Grant, yakın tarihli bir haber bülteninde, piyasanın şu anda Fed’in Mart ayındaki ilk faiz artışını beklediğini ve bundan kısa bir süre sonra bilançosunu düşürmeye başlayabileceğini söyledi. Bu gerçekleşirse, “10 yıllık getirilerin yakın vadede yüzde 2 seviyesini test etmesi olası görülüyor,” diyor. Bu durumun dolara destek sağlayacağını, altının ise 1.800 doların üzerine çıkmasını zorlaştıracağını belirtiyor.

Grant, bu hafta piyasanın enflasyon verilerini yakından izleyeceğini söyledi. Aralık ABD tüketici fiyat endeksi bugün, TSİ 16:30’da açıklanacak. Grant, “Enflasyon muhtemelen yüksek kalmaya devam edecek, hisseler zaten memnuniyetsizliği ifade ediyor. Azalan risk iştahı, bu enflasyon risklerinden korunma arzusuyla birlikte altın için bir miktar sığınak desteği sağlayabilir” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.