Borsa

2020 – 2021 Madencilik mükafatları sahiplerini buldu

Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı’nın iki yılda bir düzenlediği Madencilik Mükafatları Merasimi 14 Mayıs 2022 Cumartesi yapıldı.

Merasimde konuşan vakıf lideri Prof. Dr. İnanç Önal, Covid -19 salgını nedeniyle 3 yıldır madencilik mükafatları merasiminin yapılamadığını söyledi. Önal, Madencilik ödüllerinin; Bilim, Tez, Üretim, Etraf Müdafaa, İş Sıhhati ve Güvenliği, Basın, Teşvik, Hizmet ve Teşekkür kategorilerinde verildiğini açıkladı.

Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof.Dr. Gurur Kalaycı merasimde yaptığı konuşmasında, madenciliğin insanoğlunun çağdaş ömründe temel öge olduğunu söyledi. Günlük hayatımızda kullandığımız çabucak her şeyde maden olduğunu vurguladı. Cumhuriyetin kuruluş periyodunda madenciliğe çok değer verildiğini lakin sonraki devirlerde madenciliğin ihmal edildiğini belirtti. Madenciliğe karşı toplumdaki negatif algının düzeltilmesi için madencilerin daha çok çalışması gerektiğini söyledi.

Konuşmanın akabinde mükafatlar sahiplerine verildi. Bilim ve Tez Mükafatları kategorisinde; lisans mükafatını Aylin Atasoy ve Betül Çıkrıkçı, yüksek lisans mükafatını Yusuf Enes Pural, doktora mükafatını Mustafa Çiçek, Bilim mükafatını ise Prof.Dr. Tolga Oyman aldı.

Üretim Mükafatları kategorisinde; Soylu Endüstriyel Hammaddeler A.Ş. Genper Genleştirilmiş Perlit San. ve Tic. A.Ş. Esan Eczacıbaşı Endüstriyel Hammaddeler San. ve Tic. A.Ş. Etiler Madencilik San. ve Tic. A.Ş. Tolsa Türkiye Madencilik San. ve Tic. A.Ş. Ünye Madencilik San. ve Tic. Ltd. Şti. Kazan Soda Elektrik Üretim A.Ş. Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, İmbat Madencilik Güç Turizm San. ve Tic. A.Ş. Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Genel Müdürlüğü, Erdemir Madencilik San. ve Tic. A.Ş., Yıl Maden Holding A.Ş. Eti Bakır A.Ş., Tüprag Metal Madencilik San. ve Tic. A.Ş., Anagold Madencilik San. ve Tic. A.Ş. mükafata layık görüldü.

Etraf Müdafaa, İş Sıhhati ve Güvenliği Mükafatları kategorisinde; Kazan Soda Elektrik Üretim A.Ş. İltaş Madencilik A.Ş. ve Maden Sanayii Patronlar Sendikası, Çiftay İnşaat Taahhüt ve Tic. A.Ş., ödül aldı.

Basın Mükafatları Kategorisinde; Bloomberg HT Genel Müdürü Ali Can Türkoğlu, Hayat ve Maden Programı İmalcisi İnci Karaman, Dal Maden Mecmuası Editörü Gülseren Kocer madenciliğin basın yayın faaliyetleriyle tanıtılmasına katkılarından ötürü mükafata layık görüldü.

Akdeniz Mineral Kaynakları A.Ş., Esan Eczacıbaşı Endüstriyel Hammaddeler San. ve Tic. A.Ş., Meyra Mühendislik Proje ve Madencilik San. ve Tic. A.Ş. Hizmet Teşvik ödülünün sahibi oldular.

Türkiye Alçı Üreticileri Derneği, Lineer Metal San. ve Tic. A.Ş., Tümad Madencilik San. ve Tic. A.Ş., Zenit Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş., Polyak Eynez Güç Üretim Madencilik San. ve Tic. A.Ş, Lidya Madencilik San. ve Tic. A.Ş., Eti Bakır A.Ş. Madencilik hizmet mükafatını alan kuruluşlar oldu.

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürü Cevat GENÇ, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği, Altın Madencileri Derneği, Murat Turan, Doç. Dr. H. Tolga Yalçın, Dr. merhum S. Selim Şenkal, merhum Prof.Dr. Orhan Kural, Erhan Aygün, Mevlüt Kaya, Sabri Karahan, Dr. Ali Vedat Oygün, Prof.Dr. Işık Kumbasar, Prof.Dr. Suna Atak , Prof.Dr. Gülhan Özbayoğlu, Prof.Dr. Erdoğan Yüzer, Hüsamettin Özkan madenciliğe katkıları nedeniyle teşekkür plaketine layık görüldü.

Merasimde ayrıyeten Ülke madenciliğinin gelişmesine yaptığı katkılar nedeni ile Erhan Aygün, Mevlüt Kaya, Sabri Karahan, Dr. Ali Vedat Oygür, ülkemizin birinci bayan madencileri Prof.Dr. Işık Kumbasar, Prof.Dr. Suna Atak ve Prof.Dr. Gülhan Özbayoğlu, Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı’nın kurucu lideri Prof.Dr. Erdoğan Yüzer ile Hüsamettin Özkan da hizmet mükafatına layık görüldü.

Son olarak Güç ve Ticaret Bakanlığı Bakan yardımcısı Prof.Dr. Erdem Kalaycı’ya madenciliğe katkılarından ötürü Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı Lideri Prof.Dr.Güven Önal tarafından teşekkür plaketi verildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.