Borsa

18 yaş öncesi BES’e girene, eğitim için kısmi ödeme planlanıyor

Devlet katkısının yüzde 25’ten yüzde 30’a çıkmasının da tesiriyle büyüm bir ivme yakalayan Ferdî Emeklilik Sistemi’nde (BES) 18 yaş altı iştirakçiler için yeni imkanlar planlanıyor.

11. Sigorta Haftası nedeniyle açıklamalarda bulunan Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Lider Vekili Ali Ersoy, “Henüz, 1 yıllık müddet tamamlanmış olmasına karşın, 18 yaş altı 400 bine yakın iştirakçimiz sisteme dahil olmuş, bunların toplam fon büyüklüğü 1 milyar TL’ye yaklaşmıştır.” bilgisini verdi.

Gelecek devirde BES’in cazibesini artırmaya yönelik birtakım adımlar atılacağını bildiren Ersoy, “Bu kapsamda, konut alma, evlilik ve iş kurma üzere iştirakçilerin finansmana muhtaçlık duyacakları kıymetli olaylarda, avantajlı şartlarla birikimlerini kısmen çekerek sistemde kalmaya devam edebilecekleri bir uygulama üzerinde de çalışmalarımız son basamağa gelmiştir. Bahsedilen çalışma kapsamında, 18 yaşından evvel sisteme girmiş iştirakçilerimize, üniversite eğitimi için kısmen ödeme alma hakkı getirmeyi de planlamaktayız.” sözlerini kullandı.

“BES Armağan Sertifikası” uygulamasıyla, şahısların yakınlarına özel günlerinde, dijital formülleri kullanarak kolay ve pratik bir formda katkı hissesi ikram etmelerine imkan tanıyacak çalışmalarda son etaba gelindiğini vurgulayan Ersoy, tüm bu düzenlemelerin hayata geçmesi ile kısa bir müddet içerisinde, BES’teki toplam iştirakçi sayısının 17 milyonu aşacağını, toplam fon büyüklüğünün de 500 milyar TL’ye ulaşacağını öngördüklerini lisana getirdi.

İştirakçi sayısı 14 milyon

15 emeklilik şirketinin faaliyet gösterdiği bu alanda, 14 milyon civarındaki iştirakçi ve çalışanlar ile 271 milyar TL’si BES tarafında, 21 milyar TL’si ise OKS tarafında olmak üzere yaklaşık 292 milyar TL büyüklüğe ulaşıldığını söz eden Ersoy, birçok kişinin geleceğini finansal manada garanti altına almasına aracı olunduğunu hatırlattı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.