Kripto Para

18 Analist: Altın Fiyatları, Haftaya Bu Seviyelerden Fiyatlanacak!

Haftalık bir altın fiyatları anketine göre, altının iki ayın en yüksek seviyesine çıkması, Wall Street analistleri ve bireysel yatırımcıları arasında önemli bir yükseliş hissi yaratıyor ve bazıları fiyatların yakın vadede ons başına 1.850 doları bulmasını bekliyor. Kriptokoin.com olarak detayları aktarıyoruz…

18 analist, altın fiyatları için bunları bekliyor

Anket, bireysel yatırımcılar arasındaki duyarlılığın, aynı zamanda altın fiyatlarının en son mevcut seviyelerde olduğu Kasım ortasından bu yana en yüksek seviyede olduğunu gösteriyor. Bu arada, piyasa analistleri arasındaki yükseliş hissi, Mayıs 2018’den bu yana en yüksek seviyesinde. Analistler, yatırımcıların artan enflasyon tehdidine, hisse senedi piyasalarında artan volatiliteye ve Rusya ile ABD arasındaki gerilimin ısınmaya devam etmesiyle jeopolitik belirsizliğe daha fazla dikkat etmeye başlamasıyla altının güçlü bir yükseliş yakaladığını söylediler.

Bu hafta 18 Wall Street analisti Kitco altın anketine katıldı. Katılımcıların yüzde 89’u altın fiyatlarının önümüzdeki hafta yükseleceğini düşündü. Aynı zamanda, yüzde 11’i, kısa vadede altın için düşüş eğilimindeydi. Bu hafta tarafsız oy yoktu. Bu arada, çevrimiçi bireysel yatırımcı anketlerinde toplam 1134 oy kullanıldı. Bunların yüzde 71’i altının önümüzdeki hafta yükselmesini bekliyor.  Yüzde 17 seçmen daha düşük seviyeler beklediğini söylerken, yüzde 12 tarafsız kaldı.

Bireysel yatırımcılar önümüzdeki hafta altın konusunda önemli ölçüde yükselişe geçmekle kalmıyor, aynı zamanda en son ankete katılım Kasım ortasından bu yana en yüksek seviyesine yükseldi. Yükseliş görünümü, altın fiyatlarının haftayı, geçen Cuma gününe göre yaklaşık yüzde 1 artışla 1.830 doların üzerindeki kritik kırılma seviyesinin üzerinde bitirmesiyle geliyor.

Saxo Bank analisti, yüksek fiyatlar bekliyor

Altın haftanın başlarındaki yüksek seviyelerinde olmasa da, birçok analist altının yakın vadede iyi bir şekilde desteklenmesini bekliyor. Saxo Bank’ın emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, altın fiyatlarının ons başına 1.830 dolar civarında konsolide olma potansiyeli olmasına rağmen, daha yüksek fiyatlar  aradığını söyledi. Stratejist, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Borsaların davranış şekli ve altının artan reel getirilere meydan okumaya devam ettiği düşünülürse. Bence 2021’in yükseğine meydan okumak için 1.850 doları kırabilir.

Feneck Consulting CEO’su: Faiz artırımı olumlu olabilir

Birçok analist için altının en büyük itici gücü, her gün daha agresif hale gelen Fed’in para politikası olmaya devam ediyor. Ancak bazı analistler, piyasa beklentilerinin biraz fazla ısındığını ve ABD merkez bankasının gelecek haftaki para politikası toplantısında bu beklentileri geri çekebileceğini söylüyor. Altın yatırımcıları, Fed’in 2022’de aşırı agresif olma ihtimalinin düşük olması nedeniyle artan tahvil getirilerini görüyor. Feneck Consulting Group CEO’su John Feneck, aşağıdaki ifadeleri kullanıyor:

Fed izleme aracı, bugün itibariyle 2022 için 4 faiz artırımını hesaba katıyor. Bu, birkaç gün önce JP Morgan ve Goldman Sachs tarafından tekrarlandı. Fed’in TÜFE’den daha fazlasını dikkate alması gerektiği için katılmıyoruz. 2022’de sadece 2 veya 3 artış görürsek bu altın, gümüş ve ilgili hisse senetleri için olumlu olabilir.

Adrian Day Asset Management başkanı Adrian Day, Fed’in para politikasının altın için yükselişini sürdürmesini de beklediğini söyledi.  Day, “En agresif sıkılaştırma gündeme gelse bile yıl sonunda Fed’in bilançosu bir yıl öncesine göre yüzde 50’den fazla yüksek olacak, faiz oranları ise reel olarak negatif olmaya devam edecekti. 1970’lerin büyük enflasyonunun arifesinde olduğundan daha fazla. Bu altın için yükseliş,” ifadelerini kullandı.

Bazıları, altın fiyatları için düşüş öngörüyor

Tabii ki, tüm analistler altın konusunda iyimser değil. Bir analist, Fed’in enflasyon eğrisinin gerisinde kalması muhtemel olsa da, reel faiz oranlarının daha da yükseleceğini ve bunun nihayetinde altın için harika bir ortam olmadığını söyledi. Bannockburn Global Forex’in genel müdürü Marc Chandler, dünya çapında sıkılaşan para politikalarıyla birlikte, ivme göstergeleri değişmeye başladıkça altının teknik grafiğinin değişmeye başladığını söyledi Chandler, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Bence şahin bir Federal Rezerv ve Kanada Merkez Bankası’nın olası faiz artırımı ile altın geri çekilebilir. MACD hala yapıcı görünse de, Slow Stochastic (indikatör) potansiyel bir düşüş eğilimi gibi görünüyor ve her halükarda devriliyor gibi görünüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.