Kripto Para

16 Wall Street Analisti: Haftaya Altın Bu Düzeylerde Oturabilir!

Altın fiyatları, dayanağın ons başına 1.800 doların altına düşmesinin akabinde dört haftalık kayıp serisini sona erdirmeye çalışıyor. Bu nedenle altın piyasasında yükseliş hissi yükselmeye başlıyor. İşte analistlerin ve ferdî yatırımcıların önümüzdeki hafta piyasaya yönelik düşünceleri…

Bu hafta piyasalarda neler oldu?

Kitco Haftalık Altın Anketi’nin en son sonuçları, hem Wall Street analistlerinin hem de ferdi yatırımcıların önümüzdeki hafta kıymetli metal üzerinde sağlam bir yükseliş sergilediğini gösteriyor. Altın çok satım bölgesine düştükten sonra teknik bir ivme kazanmakla kalmadı, analistler inançlı liman cazibesinin bir sefer daha parladığını belirtiyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere altının bu haftaki rallisi, ABD pay senedi piyasalarının arka arda yedinci haftasını negatif bölgede bitirmesiyle geldi. Çarşamba günü, S&P yüzde 4 düşerek global COVID-19 pandemisinin piyasaları birinci defa sarstığı Haziran 2020’den bu yana en makus bir günlük satışını gördü.

Blue Line Vadeli Süreçleri baş piyasa stratejisti Phillip Streible, yatırımcıların daha fazla finansal piyasa zayıflığına karşı korunma arayışında olduğu için altın konusunda yükseliş eğiliminde olduğunu söyledi. Mevcut ortamda altının ve ABD dolarının inançlı liman varlıkları olarak birlikte hareket ettiğini gördüğünü de kelamlarına ekledi. “Hisse senedi piyasası şartları hala çok daha kötüleşebilir” dedi. ABD’deki ekonomik şartların bozulmaya başladığına dair işaretler var” dedi. ABD pay senedi piyasaları, artan enflasyon baskılarının şirket yararlarını olumsuz etkilemesiyle kötüleşiyor. Tıpkı vakitte, artan faiz oranları finansal piyasa şartlarını sıkılaştırmakta.

Yatırımcılar, önümüzdeki hafta altın için umutlu

Bu hafta 16 Wall Street analisti altın anketine katıldı. İştirakçilerden 12 analist, yani 75, altın fiyatlarının önümüzdeki hafta yükseleceğini öngörüyor. Bir analist, kısa vadede altın karşısında düşüş eğilimindeyken üç analist, yani yüzde 19, fiyatlar konusunda tarafsızdı. Bu ortada, çevrimiçi Main Street anketlerinde 1,003 oy kullanıldı. Bunların 558’i yani yüzde 56’sı altının önümüzdeki hafta yükseliş bekliyor. 243 kişi, yani iştirakçilerin yüzde 24’ü, daha düşük düzeylerin görüleceğini düşünürken, 202 iştirakçi yakın vadede tarafsız kaldı.

Yükseliş hissi, altın fiyatlarının haftayı yaklaşık yüzde 2’lik bir artışla kapatmasıyla geliyor. Haziran vadeli altın vadeli süreçleri en son ons başına 1.840.50 dolardan süreç gördü. Birçok analist, ABD dolarının 20 yılın en yüksek düzeyi yakınında süreç gördükten sonra bir ölçü ivme kaybettiği için, altın fiyatlarının ons başına 1.850 dolardaki birinci direnci aşmaya çalışacağını düşünüyor. ABD doları endeksi haftayı yüzde 1.4 düşüşle kapattı. Tıpkı vakitte, tahvil getirileri iki hafta evvel yüzde 3’ün üzerinde üç yılın en yüksek düzeyine ulaştıktan sonra daha da geriledi.

Sprott CEO’su: Altının sıçrama yapması gerekiyor

SIA Wealth Management baş piyasa stratejisti Colin Cieszynski, “Son ABD doları rallisi azalıyor üzere görünüyor, altın teknik olarak toparlanıyor üzere görünüyor. Piyasada çok fazla finansal piyasa meçhullüğü ve volatilite var” dedi. Sprott Inc CEO’su Peter Grosskopf, düşüş eğilimi çok düzeylere yaklaşırken altının yakın vadede daha yüksek bir sıçrama yapması gerektiğini söyledi ve aşağıdakileri ekledi:

Altın hayli solgun hale geliyordu, bu yüzden hissiyat yükselişe geçtiğinde fiyatın yükselmesi gerektiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Altın işini yapmaya devam ediyor ve bir sefer daha kıymetli bir riskten korunma varlığı olarak görülüyor.

Adrian Day Asset Management lideri Adrian Day, artan enflasyon yahut Federal Rezerv’in bir siyaset kusuru tarafından oraya itilen ABD iktisadının resesyona düşeceğine dair artan riskler nedeniyle piyasa oynaklığının artmasıyla kıymetli metal konusunda optimist olduğunu söyledi. “Fed’in resesyona yol açmadan enflasyonu düşüremeyeceği giderek daha açık hale geliyor. Fed’in iktisat olarak yoluna devam edecek hali kalmayacak,” diye ekledi.

Birtakım analistler, altın için düşüş beklentisinde

Lakin, yakın vadede tüm analistler kıymetli metal konusunda optimist değil. Equiti Capital piyasa analisti David Madden, ABD dolarının altının fiyatlarını sonda tutmasını beklediğini söyledi. Altın fiyatlarının önümüzdeki hafta düşebileceğini belirtse de Madden, ons başına 1.800 dolar civarında bir taban gördüğünü söyledi. Piyasa volatilitesinin ve daha fazla pay senedi zayıflığının inançlı liman varlığı olarak altın fiyatlarını desteklemeye devam edeceğini de kelamlarına ekledi. Avrupa ve İngiltere’nin enflasyon kaynaklı resesyonlara ABD’den daha yakın olduğunu da kelamlarına ekledi ve aşağıdaki sözleri kullandı:

ABD dolarının şimdi tepe yaptığını düşünmüyorum. 50 baz puanlık artışlar gelmeye devam edecek ve ABD dolarını desteklemeye devam edecek. Paranızı bir yere koymalısınız ve şu anda orası ABD doları.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.