Kripto Para

16 Analist: Altın Fiyatı İçin Haftaya Bu Seviyeleri Bekleyin!

En son Kitco News Haftalık Altın Anketine göre, fiyatların haftayı 1.800 doların üzerinde bitirmesi ve kısa vadeli duyarlılığın önemli ölçüde yükselişini sürdürmesi nedeniyle, altın piyasası yeni yıla sağlam bir zeminde başlıyor. Analistlerin altın fiyatı tahminleri hangi yönü işaret ediyor? Anket sonuçlarını ve analistlerin değerlendirmelerini, Kriptokoin.com okuyucuları için hazırladık.

Anket sonuçları, altın fiyatı için ne gösterdi?

Bazı analistlere göre, altın fiyatı sadece yenilenmiş bir teknik yükseliş ivmesi görmekle kalmıyor, aynı zamanda yükselen enflasyonu ve zayıf tüketimi ve artan jeopolitik belirsizliği vurgulayan ekonomik veriler de değerli metal için bazı temel destek sağlıyor. Bununla birlikte, diğer analistler, Federal Rezerv’in faiz oranlarını agresif bir şekilde artıracağına dair şahin beklentilerin ABD doları için bir miktar destek sağlayacağını ve altın için ters rüzgarlar yaratacağını söylüyorlar.

Bu hafta 16 Wall Street analisti Kitco News’in altın anketine katıldı. Katılımcılar arasında, dokuz analist (%58), altın fiyatlarının önümüzdeki hafta yükseleceği tahmininde bulundu. Aynı zamanda, üç analist (%19) kısa vadede altın için ayı eğilimindeydi ve dört analist (%25) fiyatlar konusunda nötr konumda kaldı. Bu arada, online Main Street anketlerinde toplam 928 oy kullanıldı. Bunların 529’u (%57) altının önümüzdeki hafta yükselmesini beklerken, 225’i (%24), daha da düşeceğini söyledi ve 174 seçmen (%19), nötr olacağını belirtti.

Boğa görünümü, altın fiyatlarının bir önceki haftaya göre %1 artışla en son 1.816 dolar civarında işlem görmesinden sonra oluştu. Birçok analist için enflasyon, 2022’ye kadar altına en fazla desteği sağlamaya devam ediyor. Salı günü, ABD Tüketici Fiyat Endeksi, Aralık ayında yıllık bazda %7 artarak, Haziran 1982’den bu yana en yüksek seviyesine yükseldi.

“Altının 1.830-35 direnç alanına çarpmasının zamanı geldi”

SIA Wealth Management baş piyasa stratejisti Colin CieszynskiWye göre, genel olarak, inatla yüksek kalan ve emtia fiyatlarının bu hafta tekrar yükselmeye devam etmesi muhtemel olan yüksek enflasyon tarafından yönlendirilen altın ılımlı bir yükseliş trendinde.

Diğer analistler için altının 1.815 doların üzerine çıkma yeteneği, yakın vadede daha fazla teknik ivme çekebileceğini gösteriyor. Saxo Bank emtia stratejisi başkanı Ole Hansen ise şu değerlendirmeyi yapıyor:

Kıymetli metalin ayağının yere basması ve 1.830-35 direnç alanına çarpmasının zamanı geldi. Şahin haberlerinin çoğu şimdiye kadar fiyatlandırıldı. Bu da piyasayı çok daha dengeli ve potansiyel pozitif fiyat haberlerine açık hale getiriyor.

Bannockburn Global Forex’in genel müdürü Marc Chandler, fiyatların direnci 1.830 dolard test etmesi için, artan piyasa belirsizliğinin kısa vadede altın için bir miktar destek sağlayabileceğini söylüyor. “Piyasa duyarlılığının sarkacının, Fed’in düşük işsizlik toparlanma eğrisinin arkasında olduğu gerçeğinden, Fed’in faiz artırımları ve bilanço ayarlamaları yoluyla ekonomiyi öldüreceği gerçeğine doğru sallandığını” belirten Marc Chandler, şu yorumu yapıyor:

Kripto, iyi bir enflasyondan korunma aracı olduğunu kanıtlamıyor ve değişken kalıyor. Görünüşe göre Rusya, Ukrayna’dan bir parça daha almak üzereyken dünya karmakarışık görünüyor ve Joe Biden’ın desteği düşüyor. 1.830 doları çıkarabilirse altın iyi görünüyor.

Altın fiyatı konusunda farklı düşünen analistler de var

Ancak, tüm analistler yakın vadede altın konusunda iyimser değil. ABC Bullion’un küresel genel müdürü Nicholas Frappell, dalgalı geçen bir haftanın ardından ABD dolarının bir miktar destek bulup bulamayacağını görmek için izlediğini söylüyor:

Dolardaki son düşüş biraz fazla artmış görünüyor ve altın fiyatı şu ana kadar 61,80 Fib bariyeri olan 1.829 dolar seviyesini aşamadı.

Darin Newsom Analysis’in başkanı Darin Newsom ise, fiyatın ‘bir şeyler olmasını’ beklediği anlaşıldığı için altın konusunda tarafsız olduğunu söylüyor ve altın piyasasının Doğu Avrupa’daki jeopolitik belirsizliğe yakından ilgi gösterdiğine dair işaretler gördüğünü de sözlerine ekliyor:

Piyasa küresel siyasi durumu izliyor. Altın, Rusya’nın Ukrayna’ya ne yapacağını bekliyor. Mevcut küresel soğuklukta altın fiyatının 1.833 dolar ile 1.781 dolar arasında işlem göreceğini tahmin ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.