Borsa

14. Memleketler arası Kurumsal İdare Doruğu’nda yeni vizyonlar vurgusu

Türkiye Kurumsal İdare Derneği (TKYD) ve Türkiye Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) işbirliği ile gerçekleşen 14. Milletlerarası Kurumsal İdare Tepesi bu sene “Daha güzel bir gelecek için Kurumsal yönetim” teması ile gerçekleşti.

TKYD İdare Heyeti Lideri Dr. Tamer Latife küresel çaptaki belirsizliklerin kurumların idarelerinde yeni vizyonlara muhtaçlık duymasına neden olduğunun altını çizerek şunları söyledi:

Zirvemizin bu yılki teması ‘Daha düzgün bir gelecek için kurumsal yönetim’. Kurumlar tarafından vakit zaman yanlış anlaşılmaya açık olan kurumsal idare bürokratik kurallar seti değildir tam bilakis işlerin daha düzgün ve sistematik yürütülmesi için çoklu risklerin tıpkı anda kıymetlendirilmesine imkan veren, en kıymetlisi kurumların sürdürülebilirliğini sağlayan en faal idare anlayışıdır.

Dünyada ve ülkemizde yaşanan son gelişmeler kurumsal idare kavramının ülkelerin ve idarelerin rekabetçiliğini devam ettirebilmeleri için ne derece kıymetli bir araç olduğunu açık bir formda ortaya koymuştur.

Dünyamız 2. Dünya Savaşı sonrası hiç olmadığı kadar karmaşık risklerle karşı karşıya; global, siyasal ve ekonomik güçler yeni bir istikrar arayışında büyük bir belirsizlik ortamında istikametimizi bulmaya çalışıyoruz.

Kovid-19, küresel ısınma ve doğal afetler, ticaret savaşları, göç dalgaları, yeşil dönüşüm dijitalleşme ve şimdi farkında olmadığımız öteki riskler…

Maalesef tüm işaretler bu risklerle dolu belirsizlik ortamını çok daha uzun süreceğini gösteriyor. Bu durum hem makro düzeyde ülke idareleri hem de mikro düzeyde kurumların idaresinde yeni vizyonların yaratıcı stratejileri ve daha evvel daha az gereksinim duyduğumuz yetkinlikleri ortaya konması sonucunu doğurmaktadır.

Tüm dünyada bu belirsizliklerin ve risklerin şekillendirdiği bir devirde harikulade bir tekrar var oluş çabası başlamıştır.

“Küresel rüzgar gerimizden değil, önümüzden esmeye başladı”

TÜSİAD Lideri Orhan Turan ise kurumların dünyadaki ekonomik yaşanan ekonomik şartlara dikkat çekerek şunları söyledi:

Global iktisatta salgının tesirleri yavaş yavaş silinmeye başlarken güçlü bir ekonomik toparlanmaya şahitlik ettik fakat tedarik zinciri sorunlarının ve hammadde fiyatlarında süregelen artışın, Ukrayna’da devam eden savaşın getirdiği belirsizlikler ile harmanlaması sonucu ile enflasyonun yüksek, büyümenin ise baskı altında olduğu sürece girdik.

Bunlarla birlikle iklim değişikliğinin besin arzı üzerindeki tehdidi global ekonomilerde enflasyonla çabayı öncelik halde getirmiş durumda.

Büyük merkez bankaları Fed öncülüğünde düşük büyüme kıymetine olsa bile enflasyonla gayret edeceklerini hem alınan tedbirler hem de verilen bildirilerle açıkça ortaya koydu. Gelişmekte olan ülkeler ise Fed’in şahinleşen duruşuna paralel olarak geçtiğimiz yılın ortasından bu yana faiz artışına gittiler.

Önümüzdeki devirde Fed ve Avrupa Merkez Bankası başta olmak üzere faiz artışları ve bilanço küçültmeye devam edecek.

Global iktisatta bol para devrinin azaldığı ve finansman şartlarının geçmişe kıyasla daha güç olacağı bir periyoda girdik.

Türkiye ise bu periyotta farklı bir siyaset tercihi ortaya koydu bugün dünyada akran ülkelere baktığımızda hem en yüksek enflasyona hem de en yüksek yüksek risk primine sahip olan ülke pozisyonundayız.

Yakın geçmişte yaşadığımız ekonomik zorluk devirleri küresel rüzgârlarına gerimizden estiği devirlerde bu zorluklarla bir formda uğraş edebildik meğer şu an küresel iktisadın geçmekte olduğu rüzgâr önümüzden esmekte ve işimize çok daha fazla zorlaştırmaktadır.

Artık küresel görünüm de lehimize değil. Yüksek ihracat, cari fazla, rekabetçi kur üzerine kurulan siyaset istenilen sonuçları vermekten uzak. Bir de bu sürece kuvvetli küresel süreçler eşlik ettiğinde son derece uzak bir iktisadi sürece girmiş durumdayız. Nisan ayında açıklanan ticaret dataları ile geçen yılın birinci dört ayında 14,1, dış ticaret açığı bu yıl 32,5 milyar dolara ulaştı.

Emsal bilgiler ihracat siparişlerin ve imalat sanayi kesiminin yavaşlama eğiliminde olduğunu gösteriyor Döviz kaynağını olan gereksinimimizin arttığı bir devirde risk ünitemizin de artıyor olması dış finansmana erişimi ve maliyetimizi üst çekiyor birinci 4 ayda ihracatımızda yüzde 20 civarında iken ithalatımız yüzde 40’lar buldu buldu.

“Kurumsal idare unsurlarında yeni standartlar oluşturulmaya başlandı”

Global dönüşümler, krizler ve kurumsal idare geleceğine dair konuşan OECD Kurumsal İdare ve Finansman Dairesi Lideri Serdar Çelik ise konuşmasında şunlara değindi:

2015 yılında Türkiye’nin periyot başkanlığını Antalya doruğunda OECD kurumsal idare unsurları kabul edildi. 1999 yılında geliştirilen prensipler 2015’e kadar yalnızca OECD ülkeleri olarak biliniyordu. Fakat 2015 Antalya tepesinde Japonya, ABD’de, Brezilya, Hindistan, Türkiye, Çin üzere hem dünyanın en büyük gelişmiş ülkeleri hem de gelişmekte olan ülkeleri memleketler arası bir standart konusunda anlaşarak kendi ülkelerinde kurumsal idare siyasetlerini nasıl geliştirmeleri konusunda milletlerarası mutabakata vardılar.

Bu milletlerarası konsensüsü korumak çok kıymetli. Bu çerçevede çok yakın bir müddette Şubat ayında G20 ve OECD ülkeleri bir ortaya gelerek unsurları güncellemeye karar verdiler. Sermaye piyasasında ve iş dünyasında yaşanan değişimlerin yanı sıra iklim krizinin yol açtığı tasalar pandeminin devam eden tesirleri ortamında bu güncelleme çalışması başladı. Elbette çok boyutlu bir olay şirketler de uzun dönüşümlü değişimler yaşanıyor konuşmada bu dönüşümün üç adedini odaklanmak istiyorum. Birincisi, artan sürdürülebilirlik tasaları iklim krizi ve başka çevresel toplumsal kaygılar…

İkincisi halka açık sayılı şirketlerin sayısında global çapta sayısında azalma bilhassa küçük şirketlerin Borsadan uzak durması…

Üçüncü bahis ise şirketlerin iştirak yapısında dünya çapında gözlenen ağırlaşma olgusu…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.