Kripto Para

10 Analist: Altın Fiyatları Şimdi Bu Seviyelere Gidiyor!

2022’nin sadece ikinci haftasındayız ve altın fiyatları şimdiden aşması gereken iki büyük engele bakıyor: Artan ABD Hazine faizleri ve Federal Rezerv’in niceliksel sıkılaştırması (QT). Ve şimdi Goldman Sachs, bu yıl dört faiz artırımı ve Temmuz ayı gibi erken bir tarihte bilançonun ikinci kez gözden geçirileceği konusunda uyarıda bulunuyor. Altın fiyatları konusunda farklı beklentileri olan usta analistlerin piyasa değerlendirmelerini ve altın tahminlerini Kriptokoin.com okuyucuları için derledik.

Analistler 2022’de daha şahin bir Fed bekliyor

Yılın ilk haftasında 1.830 dolara yükseldikten sonra, Aralık ayındaki Federal Rezerv toplantısının şahin tutanaklarının yayınlanmasından sonra işler değişmeye başladı. Tutanaklara göre, ‘sıkı’ bir ABD işgücü piyasası ve sorunlu enflasyon, daha hızlı faiz artışları ve bilanço indirimi gerektirebilir. FOMC tutanağında “Katılımcılar genel olarak, politika faizini daha erken veya daha hızlı bir şekilde artırmanın garanti altına alınabileceğini belirttiler” ifadelerine yer verildi.

Bu durum, Goldman Sachs gibi büyük oyuncuların şimdi daha da agresif bir Fed’i dikkate alarak fiyatlandırma yaptığı, para politikası görünümünde büyük bir değişiklik anlamına geliyor. Goldman’dan Jan Hatzius’un son araştırma notunda, ABD merkez bankasının bu yıl dört kez faiz artıracağı ve Temmuz gibi erken bir tarihte bilanço küçültmeye başlayacağı belirtiliyor:

Riskler daha da erkene kaymışken, ikinci tur tahminimizi Aralık’tan Temmuz’a çekiyoruz. Enflasyonun bu noktada muhtemelen hala hedefin çok üzerinde olduğu göz önüne alındığında, artık ikinci tur başlangıcının üç aylık bir faiz artışının yerini alacağını düşünmüyoruz. Mart, Haziran ve Eylül aylarında artışlar görmeye devam ediyoruz ve şimdi Aralık’a bir artırım ekledik.

“Mevcut makro ortamda altın fiyatları nispeten iyi durumda”

Daha şahin bir tona cevaben, tahvil faizleri çok yıllı zirvelere tırmandı ve bu da altın fiyat hareketi üzerinde baskı yaratıyor. İngiltere’nin beş yıllık faizleri Pazartesi günü %1’in üzerine çıkarak Mart 2019’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Alman 10 yıllık faizleri Mayıs 2019’dan bu yana ilk kez pozitif bölgeden sadece üç baz puan uzaktaydı. ABD Hazine faizleri de artarak %1,806’ya yükseldi. Bannockburn Global Forex baş piyasa stratejisti Marc Chandler, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Faizler yükselirken birçok riskli varlık, hisse senedi ve kripto mücadele etmeye devam ediyor. Piyasa, Mart ayında Fed’in artırım yapma şansını yükseltmek için hareket etti ve bu yıl dört artışa doğru eğilmeye başladı.

Tüm gözler Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın Salı günü Senato’daki adaylık ifadesinde ve Fed Başkanı Lael Brainard’ın Perşembe günkü başkan yardımcısı pozisyonu için aday gösterme ifadesinde olacak. Marc Chandler, “Fed’in bilanço stratejisi daha belirgin hale geliyor ve Powell/Brainard onay oturumları ve birkaç FOMC üyesinin bu hafta yapacağı konuşmalar ipuçları için dikkatle takip edilecek” yorumunu yapıyor.

Altın, faiz artışlarına ve tahvil getirilerindeki hareketlere duyarlıdır, bu nedenle Commerzbank analisti Daniel Briesemann, mevcut makro ortam göz önüne alındığında altının nispeten iyi durumda olduğunu düşünüyor:

Fed’in faiz oranlarını yükseltmesi için baskının arttığına inanıyoruz. Fed Başkanı Waller’ın açıklamalarına göre Mart ayı ortasında tahvil alımlarına son verecek olan Fed, 15/16 Mart’taki toplantısında faiz artırımına karar verecek. ABD tahvil faizleri, işgücü piyasası verilerinin ardından yüzde 1,8’e yükseldi ve neredeyse iki yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Daniel Hynes: Altın 2022 sonuna kadar 1.600 doları görebilir

ABD’den gelen en son enflasyon rakamı da bu hafta traderlar için yüksek bir öncelik. Aralık verileri Çarşamba günü açıklanacak ve piyasa konsensüs tahminleri, tüketici fiyat endeksinin yıllık bazda %7’ye yükseleceği yönünde. “Yükselen tahvil faizleri ve teşvikten daha erken çekilme beklentisi, S&P 500’ün 2016’dan bu yana bir yıla en kötü başlangıcını yapmasıyla geçen hafta ABD hisse senetlerini aşağı çekti” diyen Exinity Group baş piyasa stratejisti Hussein Sayed, değerlendirmesine şu şekilde devam ediyor:

ABD TÜFE için 40 yılın en yüksek seviyesine ulaşarak, yıllık bazda %7,1’e yükselmesi bekleniyor. Yukarı yönde başka bir sürpriz de tahviller üzerinde daha fazla baskı yaratarak faizleri yükseltecek.

Capital Economics, ANZ ve RBC dahil olmak üzere birçok altın analisti, Fed’in politikasını sıkılaştırmaya başlamasıyla 2022’de altının 1.600 dolara doğru hareket edeceğini öngörüyor. ANZ kıdemli emtia stratejisti Daniel Hynes, tahminlerini şu şekilde açıklıyor:

Mevcut seviyelerden fazla bir yükseliş beklemiyoruz. 1.800 dolar seviyesi, esasen mevcut seviyelerin biraz üzerinde olan 1. çeyrek hedefimiz. Ve sonra, yılın ikinci yarısında altının gevşemesi ve yıl sonuna kadar 1.600 doları görmesi muhtemel.

Altın fiyatları konusunda pozitif olan analistler de var

Ancak bazıları, daha fazla jeopolitik endişelere ve altının önceki faiz artış döngülerinin başlangıcındaki tarihsel olarak iyi performansına atıfta bulunarak sarı metalde yükselişini sürdürüyor. “ABD merkez bankası faizleri artırma yolunda olsa da, yine de genişletici bir para politikası sağlayacak” diyen TD Securities emtia stratejisi başkanı Bart Melek, şu değerlendirmeyi yapıyor ve tahminlerini paylaşıyor:

Merkez bankaları altın almaya devam edecek, yatırımcılar hisse senedi piyasası oynaklığına ilişkin daha yüksek algılanan risk nedeniyle çeşitlendirmeye çalışırken, bu da altın spekülatörlerinin göreli short pozisyonlarının sarı metali 2022’nin ilk aylarında hala 1.850 dolara çekebileceğini gösteriyor. Ancak, eğri boyunca negatif reel faizleri altını tam bir bozgundan korurken, sarı metalin 2022’nin 2. çeyreğinin büyük bölümünde 1.600 dolarların ortalarında işlem görmesi bekleniyor.

Blackstone’un özel servet çözümleri bölümünün başkan yardımcısı Byron Wien ve baş yatırım stratejisti Joe Zidle ise, altının 2022’de enflasyondan korunma statüsünü geri alacağını ve %20’lik bir kazançla sürpriz yapabileceğini belirtiyor. Wien ve Zidle, Blackstone’un yıllık ‘2022’nin On Sürprizi’ yazısında şu tahminlerde bulunuyorlar:

Altın fiyatları %20 artarak yeni bir rekor seviyeye ulaşacak. ABD’deki güçlü büyümeye rağmen, yatırımcılar, artan fiyatlar ve oynaklığın ortasında altının algılanan güvenlik ve enflasyon riskinden korunma arayışında. Altın, kripto para birimleri pazar payı kazanmaya devam etse bile, yeni basılan milyarlar için bir sığınak olma unvanını geri alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.